Luterańska Wielkanoc na Śląsku Cieszyńskim

Na nabożeństwach rezurekcyjnych, odprawianych wcześnie rano w Niedzielę Wielkanocną, cieszyli się ze zmartwychwstania pańskiego luteranie na Śląsku Cieszyńskim. Do uczestnictwa w nich zaprosiło ich bicie dzwonów, które milczały przez trzy dni.

Podczas nabożeństw połączonych ze spowiedzią i komunią pod postacią chleba i wina, luteranie podkreślali, że "nad tymi, którzy wierzą w Chrystusa, śmierć nie ma już władzy". Nastrój nabożeństw był podniosły i radosny, a w liturgii wielokrotnie rozbrzmiewa Alleluja. Kolorem liturgicznym jest biel.

Na świątecznym stole w luterańskim domu zagościły pisanki i jajka w najróżniejszych wielkanocnych wariantach. Na Śląsku Cieszyńskim do kulinarnych tradycji zalicza się też kiełbaski zapiekane w cieście z dodatkiem jajeczno-chrzanowego sosu, zwane murzynami.

Na zmartwychwstanie pańskie przy modlitwie, śpiewie i wsłuchiwaniu się w Słowo Boże oczekiwało kilkuset młodych ewangelików, którzy uczestniczyli w "Bezsennej Nocy" w Skoczowie. "To szczególne spotkanie wiernych odbywa się od 1998 roku, zawsze w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Ma zachęcić uczestników do zastanowienia się nad istotą świąt Wielkiej Nocy. To czas refleksji, rozmów i skupienia, zadumy nad śmiercią Chrystusa na krzyżu przechodzącej w radość ze zmartwychwstania" - powiedział rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Wojciech Pracki.

Na świecie jest około 74 mln luteran. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny kościołów luterańskich i liczy około 70 tys. wiernych. Służy w nim 155 duchownych w 133 parafiach. Dzieli się na sześć diecezji, z których najliczniejszą jest cieszyńska zrzeszająca około 38 tys. wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.