Islamska organizacja Anadolu Genç – „Młodych z Anatolii” będzie urządzać co piątek przed kościołem Hagia Sophia w Istambule modlitwy o przywrócenie tam meczetu.
Zapowiedziano to na konferencji prasowej z okazji mijającej za miesiąc 560. rocznicy zdobycia Konstantynopola przez Turków. Świątynię, wzniesioną w VI wieku pod wezwaniem Mądrości Bożej, sułtan Mehmed II Zdobywca zaraz po wejściu do Konstantynopola 29 maja 1453 r. kazał zamienić na meczet. Był to wtorek, a już w piątek muzułmanie tam się modlili, dostawiając do kościoła drewniany minaret, zastąpiony później murowanym.
Przed 80 laty, w 1934 r., władze świeckiego państwa tureckiego zamieniły obiekt na muzeum. Obecnie różne grupy islamskie domagają się, by znowu stał się on meczetem. Wspomniana organizacja „Młodych z Anatolii” wysunęła to żądanie już w ub. r., a w ostatnich dwóch tygodniach zebrała ponad 10 tys. popierających je podpisów. W parlamencie już w lutym wzięto pod uwagę możliwość rozpatrzenia odnośnej petycji obywatelskiej.
Warto zwrócić uwagę, że w Turcji siedem dawnych bazylik chrześcijańskich pod wezwaniem Mądrości Bożej było do niedawna muzeami i pięć z nich zamieniono już w ostatnich latach na meczety. Szósta Haghia Sophia, w Trabzonie czyli dawnym Trapezuncie, też ma wkrótce stać się meczetem. Patriarchat Konstantynopola zaprotestował przeciw temu, przypominając, że w tym tureckim mieście nie trzeba przecież większej liczby meczetów. Prawosławnych też tam nie ma, więc niech lepiej bazylika pozostanie muzeum, jak dotąd – stwierdził rzecznik patriarchatu
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.