Ekumeniczny przełom w Egipcie

Możemy mówić o ekumenicznym przełomie w Egipcie – uważa koptyjskokatolicki ordynariusz Assiut.

„Papież Tawadros od samego początku pokazał, że chce być bliżej innych Kościołów” – powiedział bp Kyrillos William Samaan, komentując spotkanie prawosławnego patriarchy koptyjskiego z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Podstawowym problemem w dialogu ekumenicznym między egipskimi Kościołami jest fakt nieuznawania przez prawosławnych Koptów ważności katolickiego chrztu i powszechna praktyka powtarzania tego sakramentu w przypadku konwersji. Bp Samaan sądzi, że obecny zwierzchnik prawosławnego Kościoła koptyjskiego ma do tego zupełnie inny stosunek niż jego poprzednik Szenuda III, w związku z czym spodziewa się interwencji patriarchy w tej sprawie. „Nie mogę ryzykować twierdzenia, że sytuacja na pewno się zmieni. Ale odnoszę wrażenie, że serdeczność Tawadrosa i otwartość przedstawicieli jego kurii wywierają pozytywny wpływ” – mówi katolicki hierarcha.

Bp Samaan uważa, że ekumeniczne zbliżenie obu koptyjskich Kościołów nastąpiło również ze względu na problemy, których doświadczają teraz w Egipcie wszyscy chrześcijanie. „Kiedy dwa lata temu wybuchła rewolucja, rozpoczęły się spontaniczne konsultacje pomiędzy katolikami, Kościołem prawosławnym i protestantami. Chcieliśmy mówić jednym głosem” – podkreśla koptyjskokatolicki ordynariusz Assiut.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.