Pakistan: mniejszości chcą reformy konstytucji

Reformy konstytucji i likwidacji prawa o bluźnierstwie domagają się organizacje broniące praw człowieka w Pakistanie.

Swoje postulaty sformułowały podczas zorganizowanego w Lahaurze tzw. „dnia żałoby” praw pakistańskich mniejszości. Spotkanie, w którym wzięło udział ponad 300 osób, nawiązuje do niedawnego Narodowego Dnia Mniejszości (11 sierpnia).

„Jako przedstawiciele mniejszości czujemy zażenowanie, bo sam fakt, że obchodzi się tutaj taki narodowy dzień, świadczy o istniejących nierównościach. Postulujemy zmianę konstytucji Pakistanu, bo ta uchwalona w 1973 r. wprost wskazuje, że przedstawiciele mniejszości religijnych są obywatelami drugiej kategorii” – mówi Joseph Francis, szef jednej z organizacji pozarządowych.

Podsumowując spotkanie w Lahaurze jego uczestnicy opracowali listę dziewięciu propozycji zmiany prawa, które mają być przedstawione rządowi. Wśród sugestii znalazła się m.in. rewizja wielokrotnie nadużywanego, szczególnie wobec chrześcijan, prawa o bluźnierstwie. Zaproponowano także usunięcie art. 2 konstytucji określającego, że islam jest religią państwową oraz skreślenie artykułu mówiącego, że kandydatem na prezydenta Pakistanu może być wyłącznie muzułmanin. 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.