Turcja: tylko 22 szkoły mniejszości religijnych

We współczesnej Turcji pozostały jedynie 22 szkoły należące do mniejszości religijnych. W schyłkowej fazie dziejów Imperium Otomańskiego, w 1894 r. było ich niemal 6,5 tys. Dane te zamieszczono w raporcie przygotowanym przez Fundację ds. Historii Społecznej i Gospodarczej Turcji.

Masowa likwidacja szkół mniejszościowych miała miejsce po powstaniu Republiki Tureckiej w 1922 r. Pozostało ich wówczas zaledwie 138. Dzisiejsza polityka Turcji również nie sprzyja odrodzeniu mniejszości religijnych. Spośród 22 szkół mniejszościowych 16 prowadzą Ormianie, 5 Grecy, a jedną Żydzi.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.