Sejm w obronie chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Sejm Rzeczpospolitej wyraził solidarność z chrześcijanami, będącymi ofiarami mordów i prześladowań na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Egipcie i Syrii. Przeciw przyjęciu stosownego dokumentu głosowali posłowie ugrupowania "Twój Ruch".

Polscy parlamentarzyści wezwali społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań, mających na celu zapobieżenie eksterminacji chrześcijan. - Milczenie, brak reakcji i niewystąpienie w obronie chrześcijan, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, mogą spowodować, że te istniejące od dwóch tysięcy lat i bardzo zasłużone wspólnoty przestaną istnieć, do czego nie można dopuścić. Współczesny świat nie może bezczynnie przyglądać się, jak ludzie giną tylko dlatego, że chcą pozostać wierni swojej religii – podkreślili polscy posłowie.

Sejm wezwał jednocześnie polski rząd i dyplomację „do wykorzystania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan, także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny.

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa polski rząd i dyplomację do zainicjowania na forum międzynarodowym, a szczególnie w Unii Europejskiej, kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku, dotyczącym konfliktu w Syrii kwestii obrony chrześcijan, a także w perspektywie ewentualnego międzynarodowego rozstrzygnięcia toczącego się tam konfliktu – oświadczyła niższa izba naszego parlamentu.

Przed głosowaniem szef MSZ Radosław Sikorski zaznaczył, że polska dyplomacja "co do zasady" popiera przyjęcie uchwały, "jako wyrazu solidarności z tymi, którzy cierpią i są w mniejszości". Podkreślił, że "chrześcijanie są szczególnie prześladowani w ostatnich dekadach na Bliskim Wschodzie". Przedstawił dane, z których wynika, że przed kilkudziesięcioma laty chrześcijanie stanowili ok. 20 proc. ludności Bliskiego Wschodu, zaś obecnie jest to 4 proc.

Za przyjęciem uchwały głosowało 389 posłów, 31 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Uzasadniając sprzeciw "Twojego Ruchu" wobec treści uchwały, poseł Robert Biedroń stwierdził, że z żadnego z przytoczonych przez niego raportów organizacji międzynarodowych nie wynika, żeby chrześcijanie na Bliskim Wschodzie byli szczególnie prześladowani.

Tymczasem organizacja Human Rights Watch już w końcu sierpnia potępiła ataki na 42 kościoły, wiele szkół, domów i firm koptyjskich w Egipcie oraz wezwała władze do rozmieszczenia sił bezpieczeństwa w celu zakończenia przemocy na tle religijnym.

Czytaj też komentarz Andrzeja Grajewskiego: Nasz wybór

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • +antysmok
  11.10.2013 14:48
  Cali "Kioskarze". Dla nich "nowy proletariat" to środowiska LGBTQ...... reszta to wsteczny "element antysocjalistyczny", który na drodze konieczności dziejowej i selekcji naturalnej zostaje wyeliminowany.
 • tjz6
  11.10.2013 15:10
  Pan Biedroń jest tak zaangażowany w walkę o prawa różnych zboczeńców, że nie ma już czasu na takie błahostki, jak masowe mordy chrześcijan różnych wyznań, niszczone świątynie, bezczeszczone świętości. Smutne to bardzo. Ale dobrze,że pozostali parlamentarzyści podjęli jakąś inicjatywę w obronie prześladowanych chrześcijan. Tak bardzo potrzeba im naszego wsparcia wsparcia, znaków solidarności.
 • goscimira
  11.10.2013 23:14
  A mnie zastanawia jedno. Świat wciąż rozczula się nad holokaustem. A jakoś nie może się "ro(u)zczulić" nad "holokaustem" współczesnych nam chrześcijan. Na naszych oczach są mordowani, wypędzani, gwałceni i zmuszani do zmiany wiary. Ta cała pamięć o mordach z przeszłości zakrawa na grubą hipokryzję. Jak można mówić, o jednych prześladowanych, patrząc na eksterminację drugich? A co na to naród żydowski? Czy ich cierpienie nauczyło ich tylko odwetu? Czy ci ludzie naprawdę przeżywają to co ich spotkało? Jeśli tak, to dlaczego teraz nawet palcem nie kiwną by innych nie spotykał ich były los. Czy dlatego, że to chrześcijanie?
  Jak wierzyć w te hasła bardziej puste niż w komunie o wolności, równości, sprawiedliwości.
  Świat nie walczy z dyskryminacją i uprzedzeniami. Świat walczy z PRAWDĄ i ŻYCIEM.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.