Patriarcha melchicki o sytuacji w Syrii

- Zachęcam moich wiernych: pozostańcie w kraju. Sytuacja jest trudna, ale jeśli Bóg zechce, przyszłość będzie lepsza - powiedział agencji AFP rezydujący w Syrii patriarcha katolików obrządku melchickiego.

Grzegorz III Laham jest w Rzymie na sesji plenarnej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Zwierzchnik melchitów zaapelował też do krajów europejskich, by niosły pomoc syryjskim chrześcijanom, ale nie zachęcały ich do emigracji. Według niego konflikt w Syrii spowodował już przemieszczenie się 450 tys. chrześcijan, z których 40 tys. przybyło jako uchodźcy do Libanu. Zarzucił Zachodowi utrwalanie wojny przez dostarczanie broni syryjskim rebeliantom.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, SYRIA

Pobieranie...
 • Zibi89
  22.11.2013 15:46
  Gdzie ci mężowie stanu co niosą pokój?!
  Dla niektórych "obserwatorów" warto byłoby zajrzeć na stronę Pomocy Kościołowi w Potrzebie czy Głosu Prześladowanych Chrześcijan. Jakoś tak się składa, że mapy prześladowań wskazują na dwie wielkie grupy ideologiczno-religijne: komunistów i muzułmanów. Dziwnym trafem liberalno-demokratyczny Zachód pośrednio walczy z Kościołem udzielając wsparcia islamskim fundamentalistom (w czym niestety przoduje I córa Kościoła). Najprawdopodobniej jest to zabieg nie do końca celowy, ukierunkowany jednakże noszący znamiona polityki antychrześcijańskiej.
  Demokracja w oczach szeroko rozumianej opozycji syryjskiej odpowiada prawu szariatu. Obecność chrześcijan w tym regionie świata jest mocno zagrożona.
  Nie chodzi tu o poparcie dla którejkolwiek ze stron, ale o gwarancję bezpieczeństwa współbraci w wierze po ustaniu konfliktu i możliwość powrotu uchodźców zmuszonych do opuszczenia Syrii.
  W latach 20. XX w. Francuzi uzyskali mandat Ligi Narodów do kontroli większego obszaru Wielkiej Syrii i pośrednio do ochrony Maronitów w Libanie. Czyżby teraz zapomnieli o tym? A może powróciły duchy Rewolucji?
  Np. dlaczego sojusznikiem USA jest wahabicka Arabia Saudyjska nastawiano wrogo do chrześcijan i wszelkich innych religii poza islamską? Ówcześnie Amerykanie zabiegali o szkoły ewangelickie w Syrii.
  W Syrii, sercu regionu bliskowschodniego, trwa proxy war, której nikt nie widział w czasach zimnej wojny, a wtedy się działo.
  Moja teza brzmi: Brak pokoju na Bliskim Wschodzie jest wynikiem kolonialnej polityki władz mandatowych Ligi Narodów po Wielkiej Wojnie. Dialog brytyjskich Syjonistów (Chaim Weizmann) i narodowców arabskich (Fajsal) i utworzenie Wielkiej Syrii oraz Autonomii Żydowskiej w Palestynie mogłoby zapobiec tak krwawym konfliktom jak ten obecny.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.