Moskiewskie rozmowy o współpracy

W Moskwie dobiegła końca Międzynarodowa Konferencja „Współczesna biblistyka w tradycji Kościoła”. Przebywający w tym czasie w Rosji abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny i równocześnie prezes Międzynarodowej Katolickiej Federacji Biblijnej, został przyjęty przez patriarchę Cyryla.

Na spotkaniu obaj hierarchowie omówili problemy związane ze współpracą katolików i prawosławnych we współczesnym świecie.

Po wymianie kurtuazyjnych słów powitania Cyryl I i abp Paglia przeszli do omówienia ważnych problemów chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Jednym z najważniejszych celów współpracy zdaniem dostojnych rozmówców jest obrona prześladowanych chrześcijan. Sytuacja w Syrii, Egipcie, Nigerii i innych punktach globu jednakowo niepokoi katolików i prawosławnych. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia zapoznał katolickiego hierarchę z wysiłkami podjętymi przez patriarchat moskiewski celem ratowania chrześcijan w Syrii, w tym uwolnienia dwóch porwanych hierarchów prawosławnych. Stanowiska obydwu Kościołów w tej kwestii są bardzo zbliżone. 

Innym ważnym polem współpracy jest obrona tradycyjnych wartości chrześcijańskich, takich jak związek mężczyzny i kobiety oraz tradycyjna rodzina. Abp Vincenzo Paglia podkreślił, że temat rodziny jest dla Papieża Franciszka priorytetowy. Dlatego na październik 2014 r. zwołał on nadzwyczajne zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone tej sprawie. Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii ds. rodziny obydwa Kościoły powinny w tej sferze ściśle ze sobą współpracować. 
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.