Ukraina: głos duchowieństwa podczas „okrągłego stołu”

Choć jak wiadomo tzw. okrągły stół na Ukrainie, który miał przynieść rozwiązanie kryzysu politycznego, zakończył się fiaskiem, to warto zwrócić uwagę na głos zwierzchników religijnych, którzy wzięli udział w rozmowach.

Greckokatolicki arcybiskup Światosław Szewczuk zachęcał prezydenta Wiktora Janukowycza do wsłuchania się w proeuropejskie pragnienia Ukraińców. Skrytykował też zastraszanie i nękanie przez prokuraturę studentów demonstrujących taką postawę. „Tego rodzaju haniebną praktykę należy jak najszybciej powstrzymać” – stwierdził abp Szewczuk zapewniając, że Kościół greckokatolicki stoi po stronie narodu, który pragnie integracji z Europą. 

Podobne stanowisko zajął zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Patriarcha Filaret zwrócił uwagę, że obecny kryzys jest wynikiem zwodzenia narodu przez władze obietnicą europejskiej przyszłości Ukrainy, by po roku wycofać się z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią. „Nie wolno budować państwa na kłamstwie” – stwierdził prawosławny hierarcha. 

Natomiast przedstawiciel Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego zaprezentował pojednawcze stanowisko dla uratowania rozmów „okrągłego stołu”. Metropolita Antoni zadeklarował użyczenie kościelnych pomieszczeń Ławry Kijowsko-Pieczerskiej dla kontynuowania rozmów rządu z opozycją. Wyraził przy tym nadzieję, że „święte mury tego miejsca pomogą Ukrainie wyjść z obecnego kryzysu”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama