Rodzina, małżeństwo, obrona godności człowieka i walka z nędzą to niektóre z tematów podjętych we wspólnym komunikacie wystosowanym w Paragwaju przez Konferencję Episkopatu i Stowarzyszenie Pastorów Ewangelickich.
Jest to stanowisko Kościołów przed szczytem Organizacji Państw Amerykańskich, który rozpocznie się we 3 czerwca w Asunción pod hasłem „Rozwój i wykluczenie społeczne”.
Sygnatariusze podkreślają, że oczekują po spotkaniu konkluzji, które podkreślą godność człowieka, a będą zakorzenione w miłości, sprawiedliwości i prawdzie. By tak się jednak stało, trzeba pokonać wszystkie ideologie, które mogłyby tę godność człowieka naruszać.
Duchowni zdecydowanie opowiadają się za podkreśleniem roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Bronią również małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, wzywając do jego ochrony. Podkreślają, że sytuacja rodzin jest w tej chwili krytyczna, i to nie tylko w Paragwaju, ale także w innych krajach Ameryki i na całym świecie. „Domagamy się wyraźnie poszanowania prawa do życia od chwili poczęcia w łonie matki aż do naturalnej śmierci. Dołożymy wszelkich starań, aby bronić życia we wszystkich salach sądowych na drodze prawa. Podobnie będziemy bronić wartości etycznych i moralnych, a także środowiska naturalnego, co jest naszym podstawowym obowiązkiem” – czytamy w komunikacie. Przedstawiciele Kościołów wzywają również, by wszelkimi możliwymi działaniami przeciwstawiać się przejawom przemocy, takim jak porwania czy tortury.
W tekście znajdujemy także odniesienie do trudnej sytuacji społecznej. „Spodziewamy się przyjęcia rozwiązań łagodzących przejawy ubóstwa i nierówności, których doświadcza na naszym kontynencie tak wielu mężczyzn i kobiet, a także dzieci, młodzieży i ludzi starszych. Wszyscy, a zwłaszcza dzieci i młodzież, powinni mieć dostęp do edukacji na wysokim poziomie, bezpłatnej opieki zdrowotnej, mieszkań, godnej pracy, pełnego rozwoju swoich zdolności i możliwości konkretnego korzystania z przynależnych im praw” – napisali katoliccy biskupi i pastorzy ewangeliccy Paragwaju we wspólnym oświadczeniu.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.