Prawosławna delegacja w Rzymie

Już od 45 lat kontynuuje się wymianę oficjalnych delegacji między Konstantynopolem a Rzymem w główne święta patronalne obu tych Kościołów.

Tradycję tę zapoczątkowano w 1969 r., za pontyfikatu Pawła VI. W jej ramach wizytę w Wiecznym Mieście rozpoczyna dziś delegacja Patriarchatu Ekumenicznego. W niedzielę 29 czerwca weźmie ona udział w watykańskich obchodach uroczystości śś. Piotra i Pawła. Na jej czele stoi metropolita Ioannis Zizioulas, który jest współprzewodniczącym międzynarodowej komisji mieszanej katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego.

Ponadto w skład delegacji wchodzi jeszcze dwóch innych teologów. Jeden z nich to Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia abp Hiob Getcha, egzarcha dla tych zachodnioeuropejskich parafii prawosławnych tradycji rosyjskiej, które podlegają jurysdykcji patriarchatu Konstantynopola. Do tegorocznej delegacji na rzymskie uroczystości Apostołów Piotra i Pawła należy też Australijczyk greckiego pochodzenia archidiakon John Chryssavgis, znawca problematyki ochrony środowiska. Jest on doradcą patriarchy Bartłomieja w tej tak bliskiej mu dziedzinie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.