Przyszłość dialogu ekumenicznego

List prymasa Wspólnoty Anglikańskiej i komentarze po decyzji o udzielanie święceń biskupich kobietom.

Abp Justin Welby   Ellif / CC-SA 3.0 Abp Justin Welby Powody decyzji Synodu Generalnego Kościoła anglikańskiego w Anglii, który pozwolił na udzielanie święceń biskupich kobietom, w specjalnym liście wyjaśnia abp Justin Welby. Skierował go głównie do tych wspólnot wyznaniowych, z którymi prowadzony jest dialog ekumeniczny.

Prymas Wspólnoty Anglikańskiej przyznaje, że jest świadomy, iż ta decyzja rodzi wewnątrz jego Kościoła dwojakie reakcje. Z jednej strony wywołała radość, zwłaszcza wyświęconych na kapłanki kobiet, że zostało potwierdzone ich miejsce i posługa dla wspólnoty. Z drugiej strony jest to przyczyną rozczarowania i rosnących obaw innych.

Podobnie jest w postrzeganiu tej decyzji przez niektóre Kościoły chrześcijańskie, zwłaszcza katolików i prawosławnych. Mimo to „Kościół anglikański będzie kontynuował wysiłki, by uczynić jeszcze bardziej widoczną naszą jedność z tymi, którzy pozostają z nami w komunii, a także szukać głębszej jedności z tymi, z którymi w komunii nie pozostajemy” – czytamy w dokumencie.

Abp Welby zauważa, że niektóre Kościoły znajdą w ostatniej decyzji anglikanów kolejną przeszkodę na drodze ku pełnej jedności. Stara się jednak przede wszystkim wskazać elementy jego zdaniem pozytywne. „Mimo wszytko tak wiele nas łączy. I będę się modlił, by te więzy przyjaźni nadal się umacniały i by wzajemne zrozumienie naszych tradycji wciąż wzrastało” – napisał arcybiskup Canterbury. Dodaje on, że wciąż pozostaje tak wiele obszarów, w których można wspólnie dawać świadectwo Ewangelii. Są to miejsca na świecie, gdzie trwają konflikty, problem skrajnego ubóstwa, bezrobocie czy kwestia imigrantów. „Potrzebujemy siebie nawzajem, bo razem, jako Kościoły umocnione działaniem Ducha Świętego, mamy zadanie głosić dobrą nowinę o naszym Panu i Zbawicielu Jezusie Chrystusie, a także dążyć do bliższej przyjaźni i większej jedności” – napisał abp Welby.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Pobieranie...
 • szahis
  20.07.2014 09:43
  Ksiądz powinien być żonaty. A skoro sakrament małżeństwa sprawia, że są już jedno, to żona ksiedza też powinna otrzymac swięcenia kapłańskie.
 • wiolka
  20.07.2014 14:33
  ak wąż zwiódł Ewę,tak i dziś zwodzi chrześcijan,wchodząc -przyłączając się do Ekumenii,podajesz rękę nie Jezusowi,lecz panu tego świata,choć może Ci się wydać,że tam jest Duch ,tak i owszem masz rację jest tam duch,lecz nie Duch Święty-Boży,tam jest duch tego świata-pana ciemności,który rządzi tym światem ,i nawet cuda będą się tam dziać,to i tak to będzie duch zwodniczy duch fałszywy.Jak Jezus powiedział:
  " Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mego, który jest w niebie. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów? A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie” (Ew. św. Mateusza 7:20-23).
  Nie dajmy się zwieść oszukać,i nie przyłączajmy się do EKUMENII,gdyż ta jedność nie pochodzi od Boga. Jest różnica między dziełami Ducha Świętego, działającego przez ludzi, którzy naprawdę Go otrzymali, a dziełami złych duchów, działających przez pseudoproroków,choć tak często duch tego świata jest mylnie odbierany z Duchem Świętym.Słowo Boże mówi nam że wiele duchów wyszło na ten świat,mówi nam o tym 1 Jana 4,1:
  "Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat".
  Ludu Boży nie przyjmuj ręki pana ciemności,który zrobi wszystko by Cie pozyskać,jak wąż mówił do Ewy "na pewno nie umrzecie" mimo,tak i te same słowa powtarza i dziś.Szatan ubrał garnitur i stanął przy kazalnicy czy napisał wzruszającą książkę o miłości Bożej, ale przyprawił śmiercionośną trucizną, on zrobi wszystko aby jak najwięcej sprowadzić na swoją złą drogę, on przecież nawet przybiera postać anioła światłości (2 Kor. 11.14) Pamiętajcie, że Bóg jest wielką miłością, ale jest On również święty i sprawiedliwy.
  "Lecz za przykładem Świętego, który was powołał, sami też bądźcie świętymi we wszelkim postępowaniu waszym, ponieważ napisano : Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty." (1 Piotra 1.15-16)
  Chcę być dla Niego czysty i święty, wiem, że ja i doskonałość o jakiej mówi Jezus i jacy my powinniśmy być,to dużo mi jeszcze brak, ale ponieważ Go kocham to chcę żyć dla Niego tak jak tylko potrafię i wielbić Go całym swoim życiem.
  Zachęcam do wysłuchania i wyciągnięci odpowiednich wniosków.Obyś dokonał prawidłowego wyboru,wybierz życie abyś żył Ty i twój dom,jak mówi nam 5 Mojż.30,19-20:
  " Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo,20 miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi."
  http://tiqva.pl/multimedia/179-inny-jezus-wideo
  Hasłem ekumenicznej jedności wyznań pretendujących do miana chrześcijańskich jest wiara w tego samego Jezusa i tego samego Ducha Świętego. Poniższy wykład to rzeczowa analiza, czy Jezus Eucharystyczny jest tym prawdziwym Jezusem z Nazaretu - Odwiecznym Synem Bożym zrodzonym przez Marię jako człowiek, który żył na ziemi, umarł ukrzyżowany za nasze grzechy, zmartwychwstał po trzech dniach, wstąpił do nieba i zasiada po prawicy Ojca, i więcej już nie umiera, ale trwa na wieki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.