Melchicki patriarcha nie chce litości

Domaga się za to działań politycznych na rzecz bliskowschodnich chrześcijan.

Iraccy chrześcijanie chcą pozostać na własnej ziemi. Przypomniał o tym patriarcha Grzegorz III Laham w wypowiedzi dla telewizji Télé Lumière. Zwierzchnik melchickich katolików nawiązał w ten sposób do gotowości Francji, by przyjąć chrześcijańskich uchodźców z Iraku. „Owszem, potrzebujemy, by ktoś nas przyjął, ale przede wszystkim potrzebujemy, by ktoś nam pomógł pozostać na naszej ziemi” – wyjaśnił hierarcha. I zaznaczył, że chodzi z jednej strony o zwalczenie terroryzmu i muzułmańskiego radykalizmu dopatrującego się wszędzie apostazji, a z drugiej – o rezygnację z dozbrajania stron konfliktu. „Byłoby to lepsze, niż robienie z nas uchodźców czy litowanie się nad nami” – dodał melchicki patriarcha.

Grzegorz III Laham zaznaczył, że bliskowschodni chrześcijanie są zdecydowani żyć na swej ziemi, niezależnie od problemów, jakie przynosi sąsiedztwo muzułmanów. Wyznawców islamu nie waha się nazywać „braćmi”, natomiast słowa krytyki kieruje pod adresem Zachodu. „Wszystko, co Europa robiła przez 50 lat, to dzieliła muzułmanów i chrześcijan. Tymczasem powinno się pracować na rzecz jedności wewnątrzarabskiej i wewnątrzmuzułmańskiej, a także między chrześcijanami a muzułmanami” – uważa patriarcha. Zachęcił on też współwyznawców do odwagi przez pamięć o poprzednich tysiącach męczenników, dzięki którym wyznawcy Chrystusa wytrwali na tych ziemiach.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.