O "cichej wojnie" w Parlamencie Europejskim

Cicha wojna: Prześladowanie mniejszości religijnych w regionach dotkniętych konfliktami”. Taki jest temat seminarium trwającego od wczoraj w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Zaprezentowano na nim raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Alarmuje ona, że w 116 krajach, to jest w ponad połowie krajów świata, wolność religijna jest w mniejszym czy większym stopniu ograniczona – począwszy od nękania i dyskryminacji aż po otwarte prześladowanie i przemoc. 

20 państw jest klasyfikowanych jako kraje o wysokim stopniu nietolerancji religijnej czy aktywnego prześladowania, z czego w sześciu prześladowcą są reżimy totalitarne, natomiast w aż 14 agresorzy to muzułmańscy ekstremiści występujący przeciw mniejszościom religijnym. Stąd też w programie spotkania znalazły się relacje świadków – chrześcijan, którzy sami doświadczyli przemocy ekstremistów islamskich: z Pakistanu (dr Paul Bhatti), Libanu i Syrii (siostra Hanan Yousef), Egiptu (Dina Raouf Khalil) oraz Nigerii (bp Stephen Mamza). 

Obok innych czynników, takich jak «agresywny ateizm», a także «analfabetyzm religijny» polityków, przede wszystkim zachodnich, raport przedstawia również wzrost antysemityzmu w Europie Zachodniej.

Uczestniczący w seminarium politycy państw członkowskich Unii Europejskiej, przedstawiciele Kościołów, organizacji pozarządowych i dziennikarze podczas dyskusji panelowej mieli okazję rozmawiać o przyczynach prześladowań i aktualnych zagrożeniach dla wyznawania wiary. Seminarium towarzyszył zorganizowany przez europosła Marka Jurka pokaz filmu o prześladowaniu pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi. „Unia Europejska ma środki i może szukać sposobów przeciwdziałania ograniczaniu wolności religijnej zarówno przez łagodzenie skutków prześladowań, jak też przede wszystkim przez promowanie i ochronę prawa do wolności wyznania” – podsumowali organizatorzy, wyrażając nadzieję, że seminarium dialogu o prześladowaniach religijnych będzie ku temu inspiracją.
 

«« | « | 1 | » | »»