Doroczne Europejskie Spotkanie Młodych – Taizé na przełomie nowego i starego roku tym razem zawitało do Pragi. Jak co roku wśród młodzieży ze starego kontynentu nie zabrakło naszych diecezjan.
Relacja ks. Daniela Gepperta
Piątek 2.02.2015
Godzina 12.00
Praga płacze żegnając uczestników spotkania. Na dworze już nie ma śniegu a jego miejsce zajął deszcz.
Podsumowując: wyjazd na spotkanie można uznać za udany. Każdy z uczestników na swój sposób przeżył każdy punkt, zaznał wspólnoty w rożnym wymiarze. Mam nadzieję, że każdy też wraca do domu napełniony nowymi doświadczeniami. Trudno się rozstać z malowniczymi uliczkami, historycznymi i ciekawymi miejscami Pragi. Będzie brakować bramborakow (placów ziemniaczanych), Krecika i innych atrakcji. Ale to przecież pielgrzymka, a ta musi trwać i iść dalej. Idziemy przez Ziemię nieść radość Chrystusa.
Dziękuję za możliwość relacjonowania. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.
Ks. Daniel Geppert
Czwartek 1.02.2015
Ks. Daniel Geppert Nie ma zabawy bez słynnego "Jedzie pociąg z daleka"
Godzina 1.00
Chwilę przed północą zaczęło się odliczanie. 10,9,8...1 i zabrzmiało gromkie Happy New Year!!! :)
Przywitaliśmy 2015 rok. Nikt jednak nie poszedł spać, lecz zaczął się "Bal Narodów". Polega on na prezentacji każdego narodu i jego charakterystycznych śpiewów, tańców i innych zabaw. Wszyscy wspólnie się bawią. Jest dużo radości a zabawa będzie trwała do... końca :) Wszystkim czytelnikom życzymy błogosławionego Nowego Roku 2015.
Godzina 10.00 Archiwum: ks. Daniel Geppert Pielgrzymi z Lubska zgromadzeni na Eucharystii
Rozpoczęliśmy Mszę św. z okazji Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. We Mszy uczestniczyli wszyscy katolicy. Pozostali mogli udać się na nabożeństwa w swoim obrządku.
Godzina 15.00
Spotkanie w grupach narodowych. To czas na podsumowanie, świadectwa i radości a także problemy związane z przygotowaniem do kolejnej pielgrzymi. Tu można przekonać się jak wielu ludzi koordynuje przebieg prac przygotowawczych.
Godzina 18.30
Po kolacji siedzimy na jednej z hal w oczekiwaniu na modlitwy. Nie ma co ukrywać. Po prostu szukamy ciepłego i suchego miejsca :) Dziś wieczorna modlitwa połączona jest z nabożeństwem światła. Postaram się to pokazać w kolejnej relacji.
Ks. Daniel Geppert Modlitwa jednoczy Europę Ks. Daniel Geppert Chcemy czerpać światło od Chrystusa Godzina 22.00
Po modlitwie powrót do naszej szkoły. Dziś ostatnia noc. Jutro po modlitwach porannych nastąpi rozjazd do domów. Czas płynie szybko. Trzeba będzie już myślec o przyszłorocznym spotkaniu w słonecznej Hiszpanii. Jeszcze jutro ostatnia relacja z Pragi. Może i uda się zapytać kilku osób o ich wrażenia. Do jutra.
Środa 31.12.2014
Godzina 8.30
Modlitwy poranne i rozważanie tekstu o błogosławieństwach. Po nich spotkania w grupach i rozmowy o pokoju. Każdy ma inne spojrzenie, zwłaszcza, że są to grupy międzynarodowe.
Wczoraj wkradła się chyba rutyna w relacje. Dotychczas było tak, że przy okazji spotkań w grupach narodowych była odprawiana Msza. Ale z racji, że wyjazd jest dopiero 2 stycznia, dlatego wszystko przesunięte jest o jeden dzień. Tak więc informacje o przyszłorocznym spotkaniu usłyszymy jutro wieczorem.
Godzina 12.57
Ks. Daniel Geppert Tekst modlitw południowych
Pora na modlitwy południowe. Dziś miejscem modlitwy jest Bazylika Mniejsza pw. Św. Piotra i Pawła na wzgórzu Wyszechradu.
Myślą przewodnią modlitw południowych była troska o Ziemię. Żeby czynić łatwiejszym to, co zostało skomplikowane. Bo w końcu żyjemy tu i teraz, a nie w świecie innym, wyimaginowanym. A punktem wyjścia do rozważań był teks z Izajasza. Przecież naszym dążeniem jest zjednoczenie wszystkich, wyzbycie się nienawiści i złości a wprowadzanie pokoju.
Ks. Daniel Geppert Ołtarz główny
Ks. Daniel Geppert Widok z wejścia głównego
Ks. Łukasz Parniewski Nasi w Pradze :)
Po modlitwie, na której po raz pierwszy spotkaliśmy naszych diecezjan z Gorzowa zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Niestety ks. Łukasz Parniewski stał z aparatem, a ks. Sławek Szocik gdzieś się zawieruszył :)
Mieliśmy dziś także okazję zobaczyć figurkę Dzieciątka Jezus z Pragi w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej. Figurka jest woskową rzeźbą obsadzaną drogocennymi kamieniami. Czczona od bardzo dawna. Dziś widać ją w całej okazałości bez dodatkowych sukienek ozdobnych. Tak na marginesie to fenomenalne, że to właśnie w dość zlaicyzowanej Pradze znajduje się tak święty wizerunek.
Ks. Daniel Geppert Modlitwy wieczorne Godzina 19.00
Kolejne spotkanie modlitewne.
Dziś czeka nas jeszcze o 23.00 modlitwa o pokój, która odbędzie się w miejscu gdzie nocujemy. O północy życzenia noworoczne a później Bal Narodów... Ale wszystko w swoim czasie...
Wiadomość z ostatniej chwili: przyszłoroczne spotkanie będzie w Hiszpanii w Walencji :)
Godz. 23.00
Zgromadziliśmy się w naszej szkolnej sali modląc się o pokój. Jak każda modlitwa tak i ta prowadzona była w rożnych językach narodowych. A w naszej szkole są mieszkańcy: Ukrainy, Francji, Niemiec, Słowenii, Czech, Węgier no i oczywiście z Polski. Całkiem możliwe, że mogłem kogoś pominąć, bo nie sposób wszystkich zliczyć.
Wtorek 30.12.2014
Ks. Daniel Geppert /Foto Gość Pierwszy poranek w Pradze :) Godzina 7.01
Gdzieś wcześnie rano można zaśpiewać "Mój jest ten kawałek podłogi", czyli po nocy trzeba ogarnąć swoje 2m2
Godzina 8.10
Następnie konsumpcja tego, co się upolowała, tzn dostało dzień wcześniej. A po "breekfascie" spotkanie modlitewne.
Godzina 9.10
Dziś też odbędą się pierwsze spotkania w małych grupach dzielenia. Spotkania oparte są o pytania:
- co sprawiło, że przyjechałem do Pragi? co wiem o tym mieście, kraju, historii?
- gdzie odnajduję smak życia? kim są osoby, które mi go przekazują?
Ks. Daniel Geppert
Refleksji czas zacząć :)
- czy umiem uwierzyć w słowa Jezusa, kiedy mówi, że my jesteśmy solą ziemi? jak działają na mnie te słowa?
Kolejna relacja z Katedry Św. Wita, o ile uda nam się do niej wejść. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich czytelników :)
Godzina 12.42
Dotarliśmy na modlitwy południowe do Katedry Św. Wita. Udało się wejść do środka. A i być może zobaczymy braci ze Wspólnoty.
Tekst do rozważań w czasie modlitwy z Ewangelii wg Św. Mateusza: Jezus powiedział do swoich uczniów: "jeśli przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim!" (Mt 5,23-24)
Ks. Daniel Geppert W oczekiwaniu na modlitwy... Ks. Daniel Geppert Fasada Katedry św. Wita
Godziny 14.30-18.00
Po modlitwach było trochę czasu na zwiedzanie. Skoro byliśmy w Katedrze Św. Wita, to i widzieliśmy też zamek na Hradczanach. Schodząc z góry katedralnej i przechodząc przez Wełtawę nie było innej opcji, jak przejść przez Most Karola. Najstarszy w mieście kamienny most. A i na świecie może się poszczycić niezłym wynikiem w kategorii "konstrukcje kamienne".
Na Staromestske Namesti (Rynek Staromiejski) można podziwiać astronomiczny zegar Orloj, który od 600 lat pokazuje dokładny czas i położenie ciał niebieskich.
Inne ciała dreptały po staromiejskim bruku w poszukiwaniu innych atrakcji :)
Ks. Daniel Geppert Widok na zamek i katedrę Ks. Daniel Geppert Wejście na zamkowy dziedziniec i wartownicy Ks. Daniel Geppert I dziedziniec zamku...
Ks. Daniel Geppert Most Karola
Godzina 18.15
Po wysiłku czas na posiłek. Tu wszystko idzie sprawnie. Kolejka rusza i po chwili torba jest pełna strawy. Kilka kroków dalej przysiad na konsumpcje. A dalej czas na strawę dla ducha..
.
Godzina 19.00
Modlitwy wieczorne przyniosły kolejną treść do medytacji...
Ks. Daniel Geppert Wieczorna medytacja
Godzina 19.50
Na zewnątrz biało, coraz bielej... Śnieg pada intensywnie. Udajemy się w kierunku domu. Ale przecież trzeba jeszcze zerknąć na stragany chociażby z pieczonymi kasztanami albo innymi łakociami. Śnieg nie przeszkadza. Robi się jednak już późno. Wsiadamy do metra i kierunek szkoła. Pora na dobranoc.
Jutro czeka nas od rana śniadanie, modlitwa, dzielenie w grupach. Po południu jest spotkanie dla wszystkich Polaków i wspólna Msza. A wieczorem dowiemy się, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie noworoczne. Ale o tym jutro. Tak więc po czesku powiem: DOBROU NOC.
Poniedziałek 29.12.2014
Godzina 5.40
Ks. Daniel Geppert Oczekiwanie na hali przyjęć ...stała się godziną wyjazdu z Lubska. Grupa 19 osób oczekiwała na dworze na przyjazd autokaru z Zielonej Góry. Oczekiwanie odbywało się w iście zimowej atmosferze, gdyż noc przyniosła nam śnieg. I tak oto połączone siły dwóch punktów wyruszają na kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię organizowanej przez Wspólnotę z Taizé. Tym razem miejscem spotkania jest Praga. Uczestnikom z Zielonej Góry, Lubska, Żar i innych miejscowości towarzyszą duszpasterze: ks. Marcin Krechowicz, ks. Mariusz Jagielski, ks. Daniel Geppert. Postaram się w miarę możliwości regularnie pisać o przebiegu spotkań o ile technologia nie będzie złośliwa.
Ks. Daniel Geppert Wyjazd z podziemi metra. Bardzo długie schody. Na szczęście ruchome
Godzina 11.59
Dotarliśmy do Pragi. Zameldowaliśmy się w hali przyjęcia, gdzie przydzielono nas do miejsca noclegu. Oczywiście nastąpił podział i Lubsko opuściło Zieloną Górę. Po drodze spotkaliśmy także grupę z Gorzowa Wlkp. z ks. Łukaszem Parniewskim i z Głogowa wraz z ks. Sławomirem Szocikiem. Nie było jednak czasu na dłuższe rozmowy. Wybraliśmy się w dalszą podróż. Tym razem z hal do gimnazjum. To tylko czteroetapowa wyprawa metrem, znów metrem, tramwajem i per pedes (przypis red. – z łac. pieszo), aby znaleźć się na korytarzu szkolnym i czekać na dalszy przydział (uśmiech). Zapowiada się spanie na ławce szkolnej. A może niektórym przypomni się uczniowski czas, gdy przysypiali na nudnej lekcji :)
Godzina 14.55
Ks. Daniel Geppert A oto nasz nocleg!
Oto największe miejsce zakwaterowania zbiorowego. Będzie nas tu ok. 400 osób z rożnych krajów. Polaków i tak będzie tu spora grupa. A z tego, co się mówi, wszystkich rodaków ma być ok. 7 tys. Będzie się działo...
Godzina 18.30
Pora na karmienie. Tłum do "jadalni" przybywał falowo. Tzn. jak dojechało metro, to przybyli ludzie. Czesi chcą się trochę wyróżnić i zamiast znanych od kilku lat puszek z makaronem lub klopsami w sosie, podają tradycyjne jedzenie. To co dostaliśmy, musi wystarczyć do jutrzejszej kolacji :)
Ks. Daniel Geppert
To co było na ciepło, już zdążyłem zjeść, dlatego nie załapało się na zdjęcie :)
Godzina 18.36
Ale atmosfera na hali, gdzie spożywamy posiłek już od wielu lat bez zmian. Nikomu nie przeszkadza miejsce przy niskim "stole" na kolanach i siedzenie na ziemi. W końcu to pielgrzymka a nie wypad sylwestra do kurortu :)
Ks. Daniel Geppert To się nazywa kolacja :)
Godz. 19.06
Modlitwy w prowizorycznej hali. Pierwsze spotkanie duchowe. Każda modlitwa to przeplatanie kanonów, Pisma Św., rozważań i ciszy... Tu język nie gra roli, bo każdy rozumie Boże wołanie.
Ks. Daniel Geppert
Europejska rozmowa z Bogiem :)
Godzina 20.00
Pytanie postawione we fragmencie z Ewangelii wg Św. Jana może być zaadresowane do każdego: "Czego szukacie?". Ks. Daniel Geppert /Foto Gość Nie ma jak dobre pytanie na początek :)
Godzina 22.31
Podczas wieczornej modlitwy Brat Alois (Przełożony Wspólnoty z Taizé) wspomniał: "14 lat temu podczas wcześniejszej wizyty młodych Europejczyków w Pradze w ramach spotkania Vàclav Havel powiedział: >>Pielgrzymka zaufania przez ziemię przybywa, żeby pomóc nam szukać źródeł wiary i nowych wartości duchowych, utraconych podczas dziesięcioleci panowania reżimu totalitarnego<<. Te słowa jakże są aktualne także i dzisiaj. Źródłem naszego pokoju jest Chrystus. Europa powinna sięgać do tego źródła. Jest wiele dróg, które pozwolą dojść do źródła, jakim jest pokój Chrystusa. Jest modlitwa, nawet ta uboga. Istnieje również piękno, piękno przyrody, piękno, które objawia nam sztuka. Bo czy przyjąć Chrystusowy pokój to nie znaczy po prostu zaufać czyjejś obecności?"
Kolejny dzień będzie właśnie dla nas uczestników odkrywaniem, jak być solą ziemi, jak pielęgnować w sobie "smak życia"...
Dziś już trzeba powiedzieć dobranoc, bo kolejny dzień zaczyna się o 8.00 śniadaniem. Ale wpierw trzeba dostać się do kilku umywalek, a chętnych jest mnogo;)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.