Papież do szkockich protestantów: razem wobec globalizacji

Spotykając się ze szkockimi protestantami, obok podjętego w związku z męczeństwem egipskich chrześcijan w Libii tematu ekumenizmu krwi Papież poruszył też sprawę ekumenicznej służby Ewangelii.

Podkreślił wkład wybitnych chrześcijan różnych wyznań w bogatą tradycję szkockiej historii i kultury. Jak zauważył, „aktualny stan relacji ekumenicznych w Szkocji świadczy, że to, co jako chrześcijanie mamy wspólnego, jest większe od tego, co może nas dzielić”.

Ojciec Święty wyraził zadowolenie z rozwoju relacji między katolikami a kalwinistycznym Kościołem Szkocji, który jest głównym wyznaniem tego wchodzącego w skład Wielkiej Brytanii kraju. Dzięki postępom dialogu „wyzwania stawiane przez współczesne społeczeństwo rozpatrujemy we wspólnej refleksji, a w wielu przypadkach jesteśmy w stanie mówić jednym głosem o kwestiach dotyczących z bliska życia wszystkich wiernych”.

„W naszym zglobalizowanym i często zdezorientowanym świecie wspólne chrześcijańskie świadectwo jest niezbędnym warunkiem wyrazistości naszych wysiłków ewangelizacyjnych. Jesteśmy pielgrzymami i pielgrzymujemy razem. Musimy się nauczyć «powierzyć serce towarzyszowi drogi bez nieufności, bez uprzedzeń i spoglądać tylko na to, czego szukamy: pokoju na obliczu jedynego Boga» (Evangelii gaudium, 244). Wiara i chrześcijańskie świadectwo stają wobec tak wielkich wyzwań, że jedynie łącząc nasze wysiłki będziemy mogli skutecznie służyć rodzinie ludzkiej i pozwolić, by światło Chrystusa dosięgło każdego mrocznego zakątka naszego serca i naszego świata”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.