Spotykając się ze szkockimi protestantami, obok podjętego w związku z męczeństwem egipskich chrześcijan w Libii tematu ekumenizmu krwi Papież poruszył też sprawę ekumenicznej służby Ewangelii.
Podkreślił wkład wybitnych chrześcijan różnych wyznań w bogatą tradycję szkockiej historii i kultury. Jak zauważył, „aktualny stan relacji ekumenicznych w Szkocji świadczy, że to, co jako chrześcijanie mamy wspólnego, jest większe od tego, co może nas dzielić”.
Ojciec Święty wyraził zadowolenie z rozwoju relacji między katolikami a kalwinistycznym Kościołem Szkocji, który jest głównym wyznaniem tego wchodzącego w skład Wielkiej Brytanii kraju. Dzięki postępom dialogu „wyzwania stawiane przez współczesne społeczeństwo rozpatrujemy we wspólnej refleksji, a w wielu przypadkach jesteśmy w stanie mówić jednym głosem o kwestiach dotyczących z bliska życia wszystkich wiernych”.
„W naszym zglobalizowanym i często zdezorientowanym świecie wspólne chrześcijańskie świadectwo jest niezbędnym warunkiem wyrazistości naszych wysiłków ewangelizacyjnych. Jesteśmy pielgrzymami i pielgrzymujemy razem. Musimy się nauczyć «powierzyć serce towarzyszowi drogi bez nieufności, bez uprzedzeń i spoglądać tylko na to, czego szukamy: pokoju na obliczu jedynego Boga» (Evangelii gaudium, 244). Wiara i chrześcijańskie świadectwo stają wobec tak wielkich wyzwań, że jedynie łącząc nasze wysiłki będziemy mogli skutecznie służyć rodzinie ludzkiej i pozwolić, by światło Chrystusa dosięgło każdego mrocznego zakątka naszego serca i naszego świata”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.