Wspierać chrześcijan Ziemi Świętej

Przewodniczący episkopatów Anglii i Walii oraz Irlandii o sytuacji chrześcijan w ziemi Jezusa.

Wśród uczestników zakończonego w środę 16 września w Ziemi Świętej spotkania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy byli też przewodniczący episkopatów Anglii i Walii – kard. Vincent Nichols – oraz Irlandii – abp Eamon Martin. Po powrocie do swoich krajów wydali oni wspólne oświadczenie, w którym zachęcili rodaków do wspierania tamtejszych wyznawców Chrystusa przez modlitwę i pielgrzymowanie do miejsc świętych. Zapewnili, że pielgrzymki to konkretny wyraz jedności i solidarności z chrześcijanami kraju, w którym żył sam Jezus.

Jak piszą przewodniczący angielskiego oraz irlandzkiego episkopatu, spotykani przez nich chrześcijanie Izraela i Palestyny wyrażali pragnienie życia w pokoju i bezpieczeństwie. Modląc się razem ze wspólnotami chrześcijańskimi, które mają ogromne poczucie przynależności do miejsc, gdzie od wieków mieszkają, kard. Nichols i abp Martin doświadczyli ogromnej gościnności, wiary i nadziei, przeżywanych przez wszystkie pokolenia. Byli pod dużym wrażeniem dynamizmu modlitwy i śpiewu młodych ludzi w Nazarecie i Mi’ilya, a także konkretnej pomocy udzielanej niepełnosprawnym w Beit Jala koło Betlejem. Widzieli ogromną pracę prowadzoną w dziedzinie zdrowia czy edukacji.

Hierarchowie wyczuwali zarazem wielką tęsknotę za pokojem i stabilnością, których wciąż tam brakuje. Są zaniepokojeni sytuacją chrześcijańskich szkół, które stoją w obliczu prawdziwego kryzysu. W Nazarecie młodzież i nauczyciele opowiadali im o swej walce o utrzymanie szkół chrześcijańskich, które nie mają pomocy finansowej z budżetu państwa. Dużym problemem jest też wysiedlanie całych rodzin z ich własnych domów na granicy między Izraelem a terytoriami palestyńskimi. Rodziny te nie mają żadnej nadziei na normalne życie. Trzeba konkretnych decyzji, aby pomóc im budować pokój.

W Ziemi Świętej uczestnicy spotkania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy spotkali się również z prezydentami Palestyny Mahmoudem Abbasem oraz Izraela Reuvenem Rivlinem. „Prezydenci Abbas i Rivlin wyrazili uznanie dla Papieża Franciszka za jego poparcie dla wysiłków na rzecz pokoju – piszą w swoim liście kard. Nichols i abp Martin. – Dodało nam to otuchy, gdy usłyszeliśmy obu prezydentów wyrażających pragnienie jego budowania. Mamy nadzieję, że podwoją oni wysiłki w celu znalezienia rozwiązania problemów w tym regionie, które będzie w pełni respektowało prawo wszystkich żyjących tu ludów – Żydów, chrześcijan i muzułmanów – do życia razem w pokoju” – czytamy we wspólnym oświadczeniu przewodniczących angielskiego oraz irlandzkiego episkopatu.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.