Zachód musi się w końcu przejąć losem Bliskiego Wschodu

Wzrost napięcia między szyitami a sunnitami negatywnie odbija się także na losie bliskowschodnich chrześcijan. Tak jak tysiące innych ludzi dobrej woli padają oni ofiarą lokalnych i międzynarodowych interesów: ekonomicznych, politycznych i strategicznych.

Wskazuje na to libański kardynał Béchara Boutros Raï przypominając, że pierwszym warunkiem przywrócenia trwałego pokoju w regionie jest zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zaznacza on, że napięcia między obu odłamami islamu istnieją od 1300 lat, jednak w ostatnim czasie są one celowo podsycane. Walka o wpływy między Arabią Saudyjską a Iranem przybrała kształt otwartego konfliktu.

„Niestety ten kryzys wyrządza szkodę wszystkim: zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom. Tysiące zwykłych ludzi musi uciekać, ponieważ nie jest w stanie żyć pod ciągłymi bombardowaniami - mówi Radiu Watykańskiemu kard. Raï. - Wydaje mi się, że Bliski Wschód teraz bardziej niż kiedykolwiek dotąd potrzebuje obecności chrześcijan, ponieważ niesiemy ze sobą przesłanie Ewangelii braterstwa i konieczności obrony godności ludzkiej, a to staje się coraz pilniejszym wyzwaniem. Czynimy wszystko co w naszej mocy, by pomóc wyznawcom Chrystusa pozostać na tej ziemi i ufamy, że w końcu także Zachód się tym przejmie. Łatwo powiedzieć im :«Przyjedźcie do nas». Dużo jednak trudniej podjąć konkretne działania pozwalające im pozostać we własnej ojczyźnie. Musimy obronić naszą obecność, naszą misję. Dla nas współistnienie z muzułmanami jest bardzo ważne. Wielu z nich pomaga swoim współwyznawcom nie wpaść w ręce organizacji fundamentalistycznych i terrorystycznych. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że dopóki wspólnota międzynarodowa nie zakończy konfliktu izraelsko-palestyńskiego, na Bliskim Wschodzie nie będzie trwałego pokoju”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Andrzej R.
    05.01.2016 10:49
    Wielu historyków podkreśla, że upadek Bizancjum to najważniejsze wydarzenie w dziejach Europy. Jak widać jego skutki są katastrofalne do dzisiaj.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.