Metropolita Hilarion: Europa jak ZSRR

Do czasów sowieckich w Rosji porównał obecną sytuację w Europie metropolita Hilarion Ałfiejew. Gdy w Rosji odradza się życie religijne, to po Europie hasają ateistyczne ideologie - argumentował.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Jego zdaniem Rosja i Europa zamieniły się rolami, a podczas gdy w Rosji odradza się życie religijne, to po Europie hasają ateistyczne ideologie.

Oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego oznajmił, że kiedy w Rosji odradza się życie religijne, budowane są nowe cerkwie i kościoły, to w Europie panuje sekularyzm i ateizm, budynki kościelne wystawiane są na sprzedaż. Z europejskiej przestrzeni społecznej ruguje się idee życia religijnego do prywatności i to skrzętnie skrywanej. Na razie nie ma jeszcze prześladowań takich jak za czasów sowieckich, ale i tak można stracić pracę z powodu przyznawania się do wiary. Metropolita Hilarion Ałfiejew wyraził nadzieję, że Europa ocknie się z amoku postawy „róbta co chceta” i ludzie zrozumieją, do czego taka postawa prowadzi, a wtedy nastąpi odrodzenie życia chrześcijańskiego.

Z kolei politolog i ekonomista prof. Siergiej Karaganow uważa, że prawa człowieka powinny być przestrzegane, ale jego zdaniem nie można wartości chrześcijańskich zamienić na pseudoreligijne podejście do nowych ideologii wyrastających z pnia marksistowskiego. Wyraził on również nadzieję, że Europa przebudzi się, a jej społeczeństwo sprzeciwi się narzucanym mu pseudonowoczesnym ideom  i odrzucaniu tradycji, z których wyrosła  tradycja europejska.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • adamigo
  19.04.2016 19:02
  Obaj wspomniani w tekście "wyrazili nadzieję". A dalejże, ewangelizować pogan, ruszać z tego Trzeciego Rzymu w drogę bez wygód. To nasze nowoczesne wyrażanie nadziei to o kant zadu potłuc, tu trzeba chcieć czegoś więcej.
 • znaj
  19.04.2016 19:48
  100% racji. Rzeczywiście Europa dostaje się w szpony komunizmu, który jak apokaliptyczna bestia odrodził się w postaci ideologii gender, skrajnego feminizmu, "praw zwierząt", rewolucji seksualnej, ekologizmu, ... Niestety także USA podąża tą drogą.
 • Contral
  19.04.2016 21:40
  Nie wiem co się odradza w Rosji bo na razie jedynym bogiem, w którego wierzą Rosjanie jest niejaki Władimir Putin. Chyba że coś się zdezaktualizowało albo ja coś pokręciłem?
 • sp
  20.04.2016 07:35
  Wszystko ładnie, pięknie, ale dlaczego Rosja "ewangelizuje" Gruzję i Ukrainę? Hekatomba aborcji też jakby wcale tam nie mniejsza niż na zgniłym Zachodzie. Nie wspominając o kulcie Lenina i Stalina, wiecznie żywym. Czyli jak to jest? Panu Bogu ogarek a diabłu świeczkę? Rosja ma jeszcze dużo do zrobienia, żeby pretendować do roli "wzorca narodów".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.