Ekumeniczny Marsz dla Jezusa, Życia i Rodziny dotarł do celu. Wyruszył po Mszy w gliwickiej katedrze i przez centrum, nieco okrężną drogą, przeszedł do parku Chopina.
– Idziemy przez życie, obok nas idzie mnóstwo ludzi. Dostrzeżmy, że w nich także jest Bóg, że oni także mają wielki potencjał, który czasami tylko trzeba podjąć.Trzeba pozwolić drugiemu człowiekowi coś zrobić – mówił ks. Grzegorz Skop, który przewodniczył Mszy świętej rozpoczynającej spotkanie. Nawiązując do ruchu nowej ewangelizacji, zachęcał, aby także w tradycyjnych wspólnotach dostrzec bogactwo Kościoła.
– Nikt z nas nie ma monopolu. Tylko w całości uzupełniamy się i dajemy piękny obraz całego Kościoła. Bo Kościół to my, to wszyscy, którzy kochają Pana Jezusa – podkreślił. W homilii powiedział też, że podstawowym marszem dla Jezusa jest procesja Bożego Ciała, a rozważając życie wspominanego dziś św. Barnaby, towarzysza św. Pawła, mówił o wytrwałości, dostrzeganiu potrzeb innych, dawaniu codziennie czytelnego świadectwa wobec świata i byciu z Jezusem do końca.
Klaudia Cwołek /Foto Gość Ewangelizacja na rynku w Gliwicach Przed katedrą, stojąc na specjalnej platformie, o błogosławieństwo przed wyruszeniem w drogę modlili się przedstawiciele różnych wyznań i wspólnot chrześcijańskich: Kościoła rzymsko-katolickiego, ewangelicko–augsburskiego, ewangelicko–metodystycznego, zielonoświątkowców oraz międzywyznaniowego Domu Modlitwy. Słowo na drogę przekazał także duchowny z Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa). Na przedzie niesiono olbrzymi transparent z napisem „Marsz dla Jezusa”, rytm nadawał zespół perkusyjny i orkiestra, skauci i wiele uczestników z transparentami i flagami. Przejście było długie, z przystankami na modlitwę i ewangelizację na rynku, placu Krakowskim i pod Urzędem Miasta. Marsz zwieńczyło dziękczynienie i modlitwa uwielbienia w parku Chopina, po której rozpoczął się festyn rodzinny. Na 19.30 zaplanowano koncert warsztatów gospel z Peterem Francisem&Gabrielą Gąsior.
Spotkanie było połączeniem dwóch idei: Marszu dla Jezusa, który ma korzenie w Kościele protestanckim i Marszu dla Życia i Rodziny z korzeniami w Kościele katolickim. Po raz pierwszy taki marsz przeszedł w Gliwicach w zeszłym roku. Tym razem wydarzenie poprzedziły Kulturalia ze spektaklem i różnymi warsztatami.
Klaudia Cwołek /Foto Gość W marszu niesiono hasła opowiadające się za ochroną życia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.