Dziś wierni Kościoła prawosławnego obchodzą święto Przemienienia Pańskiego. Przed południem uroczystości odbyły się na prawosławnej świętej górze Grabarce.
Liturgii przewodniczył patriarcha antiocheński Jan X. W homilii zaapelował, aby świat obudził się z letargu i podjął właściwe działania na rzecz pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. - Kierujemy dzisiaj nasz apel do całego świata: zaprzestańcie rakowej choroby wywrotowych pertraktacji z terroryzmem i ekstremizmem, zanim ona się stanie biczem dla całego świata - powiedział patriarcha Antiochii Jan X podczas liturgii w klasztorze św. Marty i Marii na górze Grabarce. Dodał, że dzisiejszy terroryzm nie szczędzi ani meczetu, ani cerkwi, ani instytucji państwowych, ani ludzi pracy, ani imama, ani kapłana, ani biskupa.
Jak podkreślił patriarcha Antiochii, to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie wydaje się być inwestycją w terroryzm w każdy możliwy sposób.
- Lud nasz ma prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa, ale też ma prawo do tego, żeby mieć swoje własne interesy w interesach wielkich tego świata - wskazał hierarcha. Dodał, że byłoby lepsze dla rządów, które ubolewają nad naszym ludem i pragną przyjąć uchodźców, aby domagali się wszelkim kosztem, szczerze i niestrudzenie zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie.
Hierarcha wskazał, że pokoju nie osiąga się poprzez głód, nałożenie embarga na lekarstwa, lecz zdobywa się go dzięki tworzeniu fundamentów pokoju i poprzez pokojową politykę poszukiwania innych rozwiązań wyjścia z tego wieloletniego kryzysu.
Jan X ocenił, że to co dzieje się w Syrii i na Bliskim Wschodzie stanowi wypaczenie przeszłości i obrazu ówczesnego światłego Wschodu. - Już czas najwyższy, aby świat przebudził się z letargu i zachował to, co zostaje jeszcze z czasów pokoju na ziemi Bliskiego Wschodu - stwierdził patriarcha.
- Od pięciu lat Kościół Antiochii płaci bardzo wysoką cenę za mające tam miejsce wydarzenia. (...) Od pięciu lat płacimy życiem naszych dzieci krwawy podatek na polach wojny. Widzieliśmy okropności, których nie widziały żadne ludzkie oczy - opowiedział hierarcha. - Żadna siła tego świata nie zabierze nas z naszego miejsca, ani też nie odbierze z naszego umysłu przekonania, że my, chrześcijanie, stanowimy nieodłączną część tamtej ziemi - podkreślił patriarcha.
Zwrócił uwagę, że Kościół antiocheński wierny jest świadectwu apostołów, danemu dwa tysiące lat temu. - Jesteśmy zdeterminowani, aby zachowywać naszą wiarę na pierwotnej ziemi, na której zasiał nas sam Bóg - podkreślił Jan X. Ocenił, że ziemia ta stała się pierwszą kołyską dla rozwijającego się chrześcijaństwa. - Przecierpieliśmy wiele i nadal wciąż cierpimy z powodu wygnania, ekonomicznego wykluczenia, naruszenia suwerenności państw, tolerancji wobec fundamentalistów, terroryzmu, przemocy, zniszczenia, uprowadzeń, morderstw, zburzenia religijnych i cywilizacyjnych zabytków, a to wszystko, gdy świat odgrywa jedynie rolę widza, głosząc nieprawdziwe hasła - ocenił hierarcha.
Zdaniem patriarchy jednym z najbardziej niebezpiecznych nurtów myśli naszych czasów jest ubóstwienie człowieka, jako wynik autosugestii odnośnie do swoich intelektualnych uzdolnień. - Apogeum mądrości i wiedzy tkwi w tym, aby człowiek oddał pokłon z całą swoją mocą i siłą odwiecznemu światłu, które promienieje od osobowego Boga - podkreślił patriarcha antiocheński.
Uroczystości w klasztorze św. Marty i Marii na świętej dla prawosławia górze Grabarce odbywają się z okazji obchodzonego dzisiaj Przemienienia Pańskiego, jednego z dwunastu najważniejszych świąt w Kościele prawosławnym. W liturgii uczestniczył prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda.
Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Górze Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy.
Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."