Polska Rada Ekumeniczna wybierze nowe władze

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej wybierze w środę nowy zarząd i prezesa - poinformował PAP Michał Karski z PRE. Ustępujący prezes - prawosławny abp Jeremiasz - funkcje tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.

Zarząd na czele z prezesem wykonuje uchwały prezydium i prowadzi bieżące prace Rady, reprezentując ją na zewnątrz.

Zgromadzenie Ogólne składa się z delegacji Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych. Wybiera zrząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium zarządowi.

Jak poinformował Karski, Zgromadzenie Ogólne ma charakter sprawozdawczo-wyborczy i jest zwołane w związku z upływem pięcioletniej kadencji władz Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Kadencja jest pięcioletnia, ale władze Rady mogą być wybierane na więcej niz jedną - zgodnie ze statutem PRE - decydują o tym delegaci Zgromadzenia Ogólnego PRE.

Ustępujący prezes prawosławny abp Jeremiasz, który funkcje tę sprawował przez trzy kadencje (15 lat) przedstawi swoje sprawozdanie.

W tym roku - jak poinformował Karski - mija 70 lat od utworzenia Polskiej Rady Ekumenicznej. "Temu jubileuszowi będzie poświęcona druga część obrad. Refleksją na temat PRE podzieli się ks. Edward Puślecki, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, sekretarz Zarządu PRE mijającej kadencji i prezes Towarzystwa Biblijnego w Polsce" - powiedział Karski.

Polska Rada Ekumeniczna - jak wyjaśnił Karski - jest społecznością Kościołów w niej zrzeszonych. Działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu polach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Prace Rady prowadzone są w jej komisjach i oddziałach regionalnych.

Rada zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko- Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików. Pracami Polskiej Rady Ekumenicznej kieruje jej Prezydium, w skład którego wchodzą zwierzchnicy Kościołów członkowskich.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.