Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej wybierze w środę nowy zarząd i prezesa - poinformował PAP Michał Karski z PRE. Ustępujący prezes - prawosławny abp Jeremiasz - funkcje tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.
Zarząd na czele z prezesem wykonuje uchwały prezydium i prowadzi bieżące prace Rady, reprezentując ją na zewnątrz.
Zgromadzenie Ogólne składa się z delegacji Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych. Wybiera zrząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium zarządowi.
Jak poinformował Karski, Zgromadzenie Ogólne ma charakter sprawozdawczo-wyborczy i jest zwołane w związku z upływem pięcioletniej kadencji władz Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Kadencja jest pięcioletnia, ale władze Rady mogą być wybierane na więcej niz jedną - zgodnie ze statutem PRE - decydują o tym delegaci Zgromadzenia Ogólnego PRE.
Ustępujący prezes prawosławny abp Jeremiasz, który funkcje tę sprawował przez trzy kadencje (15 lat) przedstawi swoje sprawozdanie.
W tym roku - jak poinformował Karski - mija 70 lat od utworzenia Polskiej Rady Ekumenicznej. "Temu jubileuszowi będzie poświęcona druga część obrad. Refleksją na temat PRE podzieli się ks. Edward Puślecki, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, sekretarz Zarządu PRE mijającej kadencji i prezes Towarzystwa Biblijnego w Polsce" - powiedział Karski.
Polska Rada Ekumeniczna - jak wyjaśnił Karski - jest społecznością Kościołów w niej zrzeszonych. Działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu polach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Prace Rady prowadzone są w jej komisjach i oddziałach regionalnych.
Rada zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko- Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików. Pracami Polskiej Rady Ekumenicznej kieruje jej Prezydium, w skład którego wchodzą zwierzchnicy Kościołów członkowskich.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.