Przeciw hinduistycznej przemocy

Indyjscy chrześcijanie poprosili prezydenta Droupadiego Murmu o interwencję w celu zakończenia rosnących prześladowań religijnych ze strony radykalnych grup hinduistycznych w wielu częściach kraju. Nawet organizowanie rutynowych spotkań modlitewnych stało się niebezpieczne.

Chrześcijanie różnych wyznań, zjednoczeni pod sztandarem Narodowego Frontu Rashtriya Christian Morcha, przekazali memorandum skierowane do Murmu szefowi dystryktu Jabalpur w środkowoindyjskim stanie Madhja Pradeś. Atul Joseph, który przewodził 50-osobowej delegacji, powiedział, że najwyższy urzędnik okręgu obiecał przekazać petycję prezydentowi, poinformowała azjatycka agencja katolicka UCA News. „Czuliśmy się zmuszeni napisać do szanownego prezydenta, ponieważ chrześcijanie nadal są poddawani codziennym brutalnym atakom i fałszywym oskarżeniom o konwersję w różnych częściach kraju” - powiedział Joseph agencji UCA News.

W czterostronicowym memorandum autorzy stwierdzają, że chrześcijanie, którzy stanowią 2,3 proc. z 1,4 miliarda ludności Indii, „zawsze podtrzymywali wartości konstytucyjne” oraz „świeckie i demokratyczne zasady” kraju.

Ukierunkowana przemoc

„Niemniej jednak jesteśmy nieustannie celem ataków prawicowych grup hinduistycznych, do tego stopnia, że w wielu stanach zorganizowanie rutynowego spotkania modlitewnego stało się już problematyczne” - czytamy. Podkreślono również cierpienie chrześcijan dalitów (niedotykalnych) i rdzennych mieszkańców. Są oni „dyskryminowani” i muszą „znosić rosnącą wrogość i przemoc”.

Chrześcijanie wezwali również Murmu do interwencji w celu powstrzymania rażących nadużyć przepisów antykonwersyjnych w wielu stanach, w tym w Uttar Pradesh w północnych Indiach i środkowych stanach Indii, takich jak Chhattisgarh i Madhja Pradesh.

Daremne wysiłki

W lipcu ubiegłego roku chrześcijańscy działacze przekazali Kirenowi Rijiju, ministrowi odpowiedzialnemu za mniejszości, szczegółowe memorandum dotyczące przemocy wobec chrześcijan. Chrześcijańskie kościoły i spotkania modlitewne są między innymi celem ataków radykalnych hinduskich tłumów pod pretekstem nawracania.

W jedenastu stanach egzekwowane są surowe przepisy antykonwersyjne, które penalizują konwersję religijną poprzez kuszenie, przymus i inne nieuczciwe środki. Pro-hinduistyczna Bharatiya Janata Party (BJP), kierowana przez premiera Narendrę Modiego, jest partią rządzącą w większości tych stanów. Jednak według obrońców praw człowieka, przepisy te są często wykorzystywane do atakowania mniejszości religijnych - głównie chrześcijan i muzułmanów.

W stanie Chhattisgarh „chrześcijanie są zmuszani do opuszczania swoich wiosek po tym, jak są bojkotowani, a nawet odmawia się im miejsca pochówku zmarłych”, a także poddawani są innym formom przemocy i dyskryminacji.

Rośnie liczba przypadków przemocy

Chrześcijanie w Indiach zgłaszają dwa przypadki przemocy dziennie, zgodnie z raportem United Christian Forum (UCF), ekumenicznej grupy, która dokumentuje przemoc wobec społeczności wyznawców Chrystusa. „Od 2014 roku nastąpił gwałtowny wzrost” - czytamy w raporcie. Podczas gdy w 2014 r. zgłoszono 127 incydentów, w 2015 r. było ich 142, w 2016 r. - 226, w 2017 r. - 248, w 2018 r. - 292, w 2019 r. - 328, w 2020 r. - 279, w 2021 r. - 505, w 2022 r. - 601, w 2023 r. - 734, a w 2024 r. - 834.

„W 2025 r. zgłoszono 245 przypadków przemocy wobec chrześcijan z 19 stanów w Indiach od stycznia do kwietnia” - poinformowało UCF. Dane obejmują morderstwa, przemoc fizyczną, przemoc seksualną, zastraszanie i groźby, bojkot społeczny, niszczenie instytucji religijnych, profanację symboli religijnych i zakłócanie nabożeństw religijnych.

Chrześcijanie zwrócili się do prezydenta o ochronę ich „konstytucyjnego prawa” do swobodnego wyznawania, praktykowania i propagowania swojej wiary.  Również wezwali Murmu do „zarządzenia wolnego i uczciwego śledztwa w sprawie wszystkich ataków na chrześcijan i ukarania winnych” oraz do „przeglądu przepisów antykonwersyjnych”.

John David, jeden z sygnatariuszy memorandum, powiedział: „Mamy nadzieję, że prezydent nam pomoże i zapewni konstytucyjną ochronę mniejszości”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama