Papież wyruszył w podróż do Szwecji

Papież Franciszek wyruszył w poniedziałek rano do Szwecji na wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia reformacji. W Lund i Malmoe spędzi ponad dobę. To pierwsze wspólne obchody tego jubileuszu, dlatego podróż apostolska Franciszka ma wymiar historyczny.

Papież przyleci do Malmoe przed południem. Na lotnisku powita go premier Szwecji Stefan Loefven. Następnie Franciszek pojedzie do pobliskiego miasta Lund, gdzie złoży kurtuazyjną wizytę szwedzkiej parze królewskiej, Karolowi XVI Gustawowi i królowej Sylwii.

Po południu w luterańskiej katedrze w Lund Franciszek weźmie udział w modlitwie ekumenicznej. Po niej w hali sportowej Malmoe Arena odbędzie się uroczystość ekumeniczna, po której papież spotka się z uczestniczącymi w niej delegacjami.

We wtorek rano na stadionie w Malmoe papież odprawi Mszę, w której obok szwedzkich katolików udział wezmą także przedstawiciele szwedzkiej i duńskiej Polonii.

Przed podróżą Franciszek powiedział w wywiadzie dla jezuickiego pisma "Civilta Cattolica": "oczekuję, że uda mi się zrobić krok, który nas zbliży, że będę bliższy moim braciom i siostrom mieszkającym w Szwecji". Opowiedział również o swych osobistych relacjach z luteranami z czasów, gdy mieszkał w Buenos Aires.

Podkreślił też znaczenie ekumenizmu, zachęcając katolików i luteranów, by "wędrowali razem" i "nie zamykali się w sztywnych perspektywach, ponieważ nie ma w nich możliwości reformy".

Dwie trzecie Szwedów deklaruje przynależność do Kościoła Szwecji, największego kościoła ewangelicko-luterańskiego na świecie.

To 17. podróż zagraniczna Franciszka od początku pontyfikatu i szósta w tym roku. W minionych miesiącach papież odwiedził Kubę i Meksyk, grecką wyspę Lesbos, Armenię, Polskę, Azerbejdżan i Gruzję.

27 lat temu Szwecję odwiedził Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do krajów nordyckich, w trakcie której był też w Norwegii, Finlandii, Danii i na Islandii.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  31.10.2016 10:57
  A może jakiś komentarz redakcji czy Papież powinien brać udział w takich uroczystościach? Moim zdaniem nie.
 • aaa
  31.10.2016 11:03
  czy świętowanie odbędzie się z Arcybiskupką Antje Jackelen znaną z pozytywnego stosunku do małżeństw homoseksualnych, aborcji (czyli zabójstw nienarodzonych dzieci) czy sekularyzacji, porównującej » Allahu akbar” do odpowiednika chrześcijańskiego » Deus semper maior «, a nawet negatywnego stosunku do czystości Przenajświętszej Bogurodzicy (!). W Kościele Szwecji 45 proc. księży to kobiety, ale tylko jedna czwarta proboszczów, na 13 biskupów są trzy kobiety Faktycznie jest co świętować.
 • nika
  31.10.2016 11:20
  "wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia reformacji" Panie Jezu, dalej nie rozumiem, co my tu wspólnie mielibyśmy obchodzić? Wspólnie to powinniśmy nabożeństwo ekspiacyjne za zło, jakie spowodowało ten rozłam i jakie ten rozłam powoduje nadal, za zgorszenie dane wtedy i dawane nadal światu... A nie - obchody. Przy całym szacunku i posłuszeństwie Ojcu św. - nie pojmuję...
 • jj
  31.10.2016 11:28
  Czy na wtorkową Mszę Świętą przyjdą też luteranie czy też nie i będzie to ekumenizm po szwedzku?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.