W Syrii, Iraku i Egipcie mamy do czynienia z całkowitą tragedią i katastrofą chrześcijan - uważa abp Pierbattista Pizzaballa.
Administrator apostolski patriarchatu łacińskiego Jerozolimy zwrócił uwagę, że dwie trzecie syryjskiego społeczeństwa to uciekinierzy a obok poważnych zniszczeń materialnych doszło do zerwania ludzkich więzi. "Przemoc i ekstremizm uniemożliwiają ludziom powrót do swoich ojczystych stron" - powiedział abp Pizzaballa w poniedziałek w Jerozolimie podczas swojej pierwszej konferencji prasowej jako administratora patriarchatu łacińskiego. Włoski franciszkanin został wybrany na to stanowisko trzy miesiące temu.
W prezentowanym podczas konferencji orędziu z okazji Bożego Narodzenia abp Pizzaballa zarzucił wspólnocie międzynarodowej bezczynność wobec różnych konfliktów na Bliskim Wschodzie. "Ludzie są już znużeni pustymi sloganami i brakiem jakichkolwiek wyników z rozmów" - powiedział. Podsumowując krytycznie mijający 2016 zaznaczył, że był to "bardzo trudny i wymagający" rok dla całego regionu bliskowschodniego.
Również sytuację w Ziemi Świętej abp Pizzaballa określił jako "niezdrową". Na szczeblu politycznym w konflikcie izraelsko-palestyńskim panuje zastój, brakuje gotowości do dialogu i działań na rzecz sprawiedliwego pokoju i bezpieczeństwa. "Nasza przyszłość wydaje się mglista i brakuje nam wizji" - czytamy w bożonarodzeniowym orędziu. Zwraca się w nim uwagę, że dziesiątki inicjatyw ostatnich lat nie doprowadziły do żadnych rezultatów również na szczeblu międzynarodowym proces pokojowy nie jest na porządku dziennym.
Abp Pizzaballa skrytykował powtarzające się akty wandalizmu wobec kościelnych obiektów i miejsc świętych. Wskazał na problem państwowego dofinansowania szkół chrześcijańskich, który nadal nie jest rozwiązany, co postawiło instytucje edukacyjne w sytuacji "bezprecedensowego kryzysu".
Odnosząc się do Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej arcybiskup wskazał na potrzebę odnowy duchowej. Opowiedział się za reformą w obszarze organizacyjnym, administracji i duszpasterstwa. Nie przedstawił jednak konkretnych projektów zmian.
Abp Pizzaballa pozytywnie mówił o dialogu ekumenicznym Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. "Mimo, że wciąż jest nam daleko do jedności, to nasze relacje znacznie się poprawiły" - zaznaczył. Jako przykład dobrej współpracy wskazał na rozpoczęte prace konserwatorskie w kaplicy Grobu Pańskiego - Anastasis w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz trwająca renowacja Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.