Osady chrześcijańskie w Iraku niszczone nie tylko przez dżihadystów.
Chrześcijańskie osady w Iraku niszczone są nie tylko przez islamskich dżihadystów, ale również przez członków grup paramilitarnych, które ich zwalczają. Szokujący raport w tej sprawie opublikowała właśnie międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Right Watch. Został on opracowany na podstawie zeznań świadków i zdjęć satelitarnych. Jednoznacznie wynika z nich, że w wielu miejscach zniszczenia zostały dokonane już po tym, jak wypędzono stamtąd oddziały Państwa Islamskiego. Chodzi głównie o miejscowości leżące w okolicy Mosulu.
Raport mówi o grabieżach majątku dokonanych w takich miejscowościach, jak m.in. Ashwa, al-Khidir i Karakosz; ta ostatnia przed inwazją wojsk kalifatu była zamieszkiwana całkowicie przez wyznawców Chrystusa. Świadkowie opowiadają, że byli w swych domach w listopadzie zaraz po odejściu stamtąd islamistów. Gdy teraz powrócili, znaleźli je splądrowane, a częstokroć totalnie zniszczone. Raport Human Right Watch podkreśla, że w tym celu członkowie grup paramilitarnych wykorzystywali buldożery, a także ładunki wybuchowe. W ten sposób niszczone były też kościoły i meczety. Hashd al-Sha’abi, jedna z grup oskarżonych w raporcie o grabieże i niszczenie mienia, ściśle współpracuje z premierem Iraku.
Mieszkańcy miejscowości na Równinie Niniwy zostali wypędzeni ze swych domów w sierpniu 2014 r. przez bojówkarzy tzw. Państwa Islamskiego.
Jak donosi dziś Radio Watykańskie: "Kościół katolicki niesie pomoc ponad 4 mln mieszkańców Iraku i Syrii. W ciągu ostatnich trzech lat oferowane tam wsparcie wyniosło 560 mln dolarów. Poinformował o tym ks. Giampietro Dal Toso, który jako specjalny papieski wysłannik odwiedził pod koniec stycznia Aleppo.
Sekretarz delegowany watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podkreślił, że los mieszkańców tych dwóch pogrążonych w wojnie krajów bardzo leży Franciszkowi na sercu. „Gdy tylko wróciłem z Syrii, Ojciec Święty wezwał mnie do siebie i poprosił o zdanie szczegółowej relacji” – wyznaje ks. Dal Toso. Dodaje, że najnowszą kościelną inicjatywą na rzecz tych dwóch państw jest akcja „Otwarte szpitale”, prowadzona we współpracy z rzymską kliniką Gemelli".
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.