Filipiny: rokowania rządu z komunistycznymi rebeliantami

Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich na Filipinach wyrazili zadowolenie z procesu pokojowego, jaki udało się wznowić między rządem w Manili a komunistycznymi rebeliantami z Narodowego Frontu Demokratycznego.

Wyrażają oni jednocześnie nadzieję, że rozpoczęte negocjacje położą kres walkom, które kosztowały już życie około 40 tys. osób. W związku z tym filipińskie władze postanowiły uwolnić 23 więźniów politycznych. Niektórzy z nich wezmą udział w dalszej fazie rozmów.

Zwierzchnicy kościelni, wśród nich katolicki arcybiskup Antonio J. Ledesma, metropolita Cagayan de Oro, zachęcili wiernych do modlitwy i pracy na rzecz pokoju, zwracając jednocześnie uwagę, że nie wszyscy do niego dążą. „Na pewno pojawią się przeszkody w dążeniu do sprawiedliwego i trwałego pokoju – piszą – ale ważne jest stale zachowywać czujność i  doprowadzić do tego, by strony rozmów nie przestały się w nie angażować”.

Konflikt między komunistyczną partyzantką a rządem Filipin trwa od 1968 r. i jest jednym z najdłużej toczących się na kontynencie azjatyckim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama