Patriarcha Cyryl o spotkaniu z papieżem w Hawanie

Spotkanie Papieża z patriarchą Cyrylem w Hawanie przyczyniło się do nagłośnienia prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Wskazuje na to sam patriarcha w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa.

Przypomina on, że dziś w cywilizowanym świecie XXI w. dochodzi do prawdziwego ludobójstwa wyznawców Chrystusa przy całkowitej obojętności mediów i organizacji międzynarodowych. Spotkanie w Hawanie trochę to zmieniło, ale kroki podejmowane w obronie chrześcijan wciąż są zbyt powolne. Patriarcha Cyryl podkreślił, że podstawową bronią chrześcijan jest modlitwa. Zacytował przy tym słowa św. Serafina z Sarowa: „Zdobądź ducha pokoju, a wielu wokół ciebie zostanie ocalonych”.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia liczy ponadto, że owocem ubiegłorocznego spotkania w Hawanie będzie wzmożona wymiana doświadczeń, współpraca i debata nad chrześcijańskim świadectwem w aktualnym kontekście. Mówiąc o kwestiach ekumenicznych, Cyryl nawiązał nie wprost do trwających obecnie badań nad prymatem biskupa Rzymu w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa. „Nie można iść naprzód z głową zwróconą wstecz – zastrzegł patriarcha. – Jakiekolwiek próby mechanicznego przenoszenia czegoś z minionych wieków do współczesności są skazane na niepowodzenie. To jednak nie oznacza, że możemy zapomnieć o tym, czego nas uczy historia i doświadczenia niepodzielonego Kościoła pierwszego tysiąclecia” – dodał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Gość
  20.05.2017 09:42
  Po co spotykać się z agentem KGB?
 • JAWA25
  20.05.2017 11:21
  "Wskazuje na to sam patriarcha" może coś więcej o tym, co "sam patriarcha" ma do powiedzenia.
  Np. "sprzeciwił się zrównywaniu odpowiedzialności sowieckiej Rosji z nazistowskimi Niemcami za rozpętanie II wojny światowej" http://kosciol.wiara.pl/doc/1313246.Patriarcha-przeciw-odbrazawianiu-historii
  http://wpolityce.pl/swiat/202680-az-trudno-uwierzyc-patriarcha-cyryl-odznaczyl-orderem-komuniste-ziuganowa-za-troske-o-dobrobyt-narodu-i-obrone-wartosci-moralnych
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.