Spotkanie Papieża z patriarchą Cyrylem w Hawanie przyczyniło się do nagłośnienia prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Wskazuje na to sam patriarcha w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa.
Przypomina on, że dziś w cywilizowanym świecie XXI w. dochodzi do prawdziwego ludobójstwa wyznawców Chrystusa przy całkowitej obojętności mediów i organizacji międzynarodowych. Spotkanie w Hawanie trochę to zmieniło, ale kroki podejmowane w obronie chrześcijan wciąż są zbyt powolne. Patriarcha Cyryl podkreślił, że podstawową bronią chrześcijan jest modlitwa. Zacytował przy tym słowa św. Serafina z Sarowa: „Zdobądź ducha pokoju, a wielu wokół ciebie zostanie ocalonych”.
Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia liczy ponadto, że owocem ubiegłorocznego spotkania w Hawanie będzie wzmożona wymiana doświadczeń, współpraca i debata nad chrześcijańskim świadectwem w aktualnym kontekście. Mówiąc o kwestiach ekumenicznych, Cyryl nawiązał nie wprost do trwających obecnie badań nad prymatem biskupa Rzymu w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa. „Nie można iść naprzód z głową zwróconą wstecz – zastrzegł patriarcha. – Jakiekolwiek próby mechanicznego przenoszenia czegoś z minionych wieków do współczesności są skazane na niepowodzenie. To jednak nie oznacza, że możemy zapomnieć o tym, czego nas uczy historia i doświadczenia niepodzielonego Kościoła pierwszego tysiąclecia” – dodał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Po 11 latach kadencji Justin Welby w niesławie opuścił 6 stycznia urząd arcybiskupa Canterbury.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.