Chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami częstowali członkowie wspólnoty Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego wszystkich uczestników nabożeństwa kończącego Tydzień Ekumeniczny w Kielcach.
Nabożeństwo Słowa w wypełnionym po brzegi kościele metodystów celebrowało wspólnie siedmiu kapłanów różnych chrześcijańskich kościołów w diecezji kieleckiej.
"Poucz mnie o tym, czego nie wiem" - na tych słowach ks. Johna Wesleya, kapłana anglikańskiego, największego teoretyka i praktyka metodystów oraz twórcy ich Kościoła, oparł swój wykład bp Edward Puślecki, hierarcha Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego. Przypomniał życiorys i sylwetkę Wesleya, który alfabetu uczył się z Biblii, który "myślał biblijnie, działał biblijnie". Znał kilka języków, skrupulatnie porównywał dostępne wówczas przekłady Pisma Świętego, a w swej koncepcji obcowania z Biblią podkreślał rozum, tradycję, doświadczenie. "Wesley zachęcał do uczenia się tekstów biblijnych na pamięć, ale po to, aby się nakarmić i przyjrzeć samemu sobie" - podkreślił biskup.
"Po dziś dzień metodyści stosują jego zasadę: mówienia prostej - prawdy prostym językiem - do prostych ludzi. Choć Kościół przez 300 lat od czasów Wesleya zmienił się, metodyści stoją na stanowisku, że Pismo Święte zawiera wszystko potrzebne do zbawienia ludzi" - powiedział.
Bp Puślecki gorąco zachęcał kielczan do powołania ekumenicznej grupy lektury Pisma Świętego. Takie grupy jego zdaniem, robią wiele dobrego w dziedzinie ekumenizmu w Stanach Zjednoczonych.
Krótkiego podsumowania Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan dokonał pastor Janusz Daszuta, gospodarz miejsca. W codziennych spotkaniach uczestniczyło wyjątkowo dużo wiernych. Dobrym pomysłem okazało się połączenie "Tygodnia" z Dniami Biblii. Po raz pierwszy uczestnicy modlitw spotkali się poza Kielcami - w Hucisku k. Stąporkowa, w parafii Kościoła Polsko - katolickiego. Każdego dnia była zbierana też kolekta na udział młodzieży z diecezji kieleckiej w majowych ogólnopolskich Spotkaniach Ekumenicznych w Kodniu n. Bugiem.
Część modlitewną zakończyło błogosławieństwo udzielone przez obecnych na nabożeństwie biskupów - bp. Puśleckiego i bp. Kazimierza Gurdy z Kościoła rzymskokatolickiego.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.