Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne w Sybinie jest wydarzeniem znaczącym nie tylko dla chrześcijaństwa, ale i dla przyszłości Europy – uważa o. Andrzej Koprowski SJ.
Dojrzewanie tej świadomości wśród chrześcijan różnych wspólnot kościelnych Europy widać patrząc na tematykę kolejnych Europejskich Zgromadzeń Ekumenicznych. Pierwsze, w szwajcarskiej Bazylei w 1989 roku był zdominowane refleksją nad „Pokojem, który wymaga sprawiedliwości”. Drugie Spotkanie Ekumeniczne, w Grazu w Austrii w 1997 roku było wyraźnym sięgnięciem w głąb: „Pojednanie: darem Boga i źródłem nowego życia”. Spotkanie zainicjowało drogę, która doprowadziła do wypracowania „Karty Ekumenicznej”, podpisanej w Strasburgu 22 kwietnia 2001 roku i do zainicjowania wielu wspólnych działań, inicjatyw społecznych i kulturalnych znaczących dla całego społeczeństwa, dla „społeczności obywatelskiej” poszczególnych krajów Europy. Nadchodząca za kilka dni wizyta Ojca świętego Benedykta XVI w Austrii będzie związana między innymi z dostrzeżeniem, przekraczających granice jednego państwa, skutków społecznych tego ekumenicznego ożywienia. Chrześcijanie różnych proweniencji w Austrii, Słowacji i na Węgrzech wspólnie podejmują starania o przywrócenie charakteru Dnia Pańskiego – niedzieli.
Zgromadzenie w Rumunii, w Sybinie, było przygotowywane poprzez trzy etapy. Pierwszy zgromadził przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich Europy w Rzymie w styczniu 2006 roku wokół tematu „Znaki światła Chrystusa w Europie”. Drugi etap był uszczegółowieniem tematu w kontekście poszczególnych krajów i regionów Europy. Trzeci – w Niemczech w Lutherstadt – Wittenberdze w lutym bieżącego roku – był podsumowaniem doświadczeń lokalnych odkrywających dar światła, jakie Ewangelia Chrystusa niesie dla dzisiejszej Europy.
Spotkanie w Sybinie jest pomyślane jako wielkie świadectwo wiary. Nie planuje się dyskusji doktrynalnych, debat tyczących punktów wspólnych i tego, co dzieli w zakresie doktryny wiary czy struktur kościelnych. To będą prowadzili kompetentni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w swoim czasie i przy innych okazjach. Trzecie Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne w Sybinie będzie sposobnością dla wspólnego świadectwa o wierze w Jezusa Chrystusa. Z wyraźnym celem: jest nim ponowne odkrycie daru światła, jakie Ewangelia daje współczesnej Europie, aby przywrócić chrześcijanom naszego Kontynentu zaufanie w możliwość, więcej: w niezbędność, życia Ewangelią w kulturze rozdartej sekularyzmem i pozbawionej żywotnych źródeł nadziei, bez których zaczynają zamierać społeczeństwa, a ludzie grzęzną w konfliktach i waśniach.
Dynamika ekumeniczna w Europie jest dziś w sposób szczególny konfrontowana z oczekiwaniem na świadectwo i pogłębione odpowiedzi, jakie społeczeństwa europejskie stawiają „o sprawy ducha”, o sens i godność życia, o godność człowieka – osoby, o sprawy społeczeństwa obywatelskiego, międzyludzkiej solidarności i współodpowiedzialności za los każdego, a nie tylko „dobrze usytuowanych”, czy uwikłanych w partyjne interesy. Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Sybinie podejmą wspólnie, w duchu modlitwy i dzielenia się doświadczeniami istotne tematy współczesności takie jak kultura współżycia społecznego, szacunek dla drugiego człowieka, problemy związane z narastającą falą migrantów, wolność religijna i jej zagrożenie przez mody kulturowe, starające się wypchnąć Pana Boga i wiarę człowieka z życia wspólnego i zepchnąć w mglistą prywatność; nasza współpraca z Bogiem – Stwórcą wszechświata i troska o ekologię i formy społeczne ewangelicznej wspólnoty dóbr.
Fakt, że spotkanie odbywa się w Rumunii, bogatej w duchowe dobra różnych chrześcijańskich wspólnot stwarza nadzieję na odnowienie zbliżenia między Wschodem i Zachodem chrześcijańskim, między prawosławiem, katolicyzmem oraz wspólnotami protestanckimi – odnowienie zbliżenia zakorzenionego w Chrystusie, jedynym Panu historii. Przełamując tym samym wszystko, co spłyca wiarę i doświadczenie chrześcijańskie sprowadzając je do wymiaru społecznego i funkcji pomocniczych w zapewnieniu spokoju społecznego, odrywając je od źródła, od Boga zbawiającego w Jezusie Chrystusie poprzez wieki historii.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."