W Genewie trwa 30. Europejskie Spotkania Młodych zorganizowane przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taizé. Jest to kolejny etap "pielgrzymki zaufania przez ziemię" zapoczątkowanej przez założyciela wspólnoty brata Rogera.
- Nasza obecność nie polega na przyjeździe do atrakcyjnego miasta i spędzeniu w nim pięciu dni. Trzeba usłyszeć tu słowo, a następnie rozważać je po powrocie do domu - mówią młodzi Polacy, którzy przyjechali do Genewy z różnych miast. Większość uczestniczy we wszystkich punktach programu. Dla Anny najważniejsze są modlitwy odbywające się trzy razy dziennie. - Nawet w tłumie mogę się spokojnie modlić. Takiej atmosfery nie ma nigdzie na świecie - mówi. Dodaje nawet, że Taizé "pozytywnie uzależnia".
Przedpołudnie młodzież spędziła w 160 parafiach Genewy i okolic. Polacy są zaskoczeni różnorodnością kulturową regionu, w którym przebywają. W Szwajcarii żyją obok siebie ludzie różnych chrześcijańskich Kościołów i innych religii, różnych języków i kultur. Genewa ma dla braci z Taizé szczególne znaczenie. Mówił o tym w pierwszym rozważaniu w halach Palexpo brat Alois. Brat Marek zauważa, że założyciel wspólnoty brat Roger urodził się w Szwajcarii, a wspólnota Taizé jest bezpośrednio związana z Genewą. Stąd wyruszył po wojnie brat Roger z pierwszymi współbraćmi i osiedlił się w Burgundii.
Młodzież z całej Europy zamieszkała głownie u rodzin. Genewa otworzyła się na młodych i okazała im gościnność. Polacy doświadczyli ciepła i serdeczności. Mieszkańcy Genewy dbają o młodych pielgrzymów i starają się, aby niczego im nie brakowało.
Sobota była pierwszym dniem spotkań tematycznych. W czasie tegorocznego spotkania przygotowano ich 25 i to nie tylko w halach Palexpo, ale również w centrum Genewy. Zaproszono na nie przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Razem z naukowcami młodzież szukała odpowiedzi na pytania związane z początkiem świata. Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) znajduje się w pobliżu hal Palexpo i jest to największe centrum fizyki cząstek na świecie. Młodzież dowiedziała się, że laboratorium powstało w latach 50. ubiegłego wieku i było jednym z pierwszych wspólnych przedsięwzięć Europy. Naukowcy ujawnili, że w CERN jest produkowana antymateria w liczbie ponad 10 milionów cząstek na sekundę i znajduje się tam największy na świecie magnes ważący więcej niż paryska wieża Eiffla.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się też spotkanie na temat ikonografii chrześcijańskiej. Zwrócono uwagę, że jest ona swego rodzaju językiem. Młodzież uczestnicząca w warsztatach dowiedziała się skąd się bierze podział na ikonografie: trynitarną, mariologiczną, liturgiczną, katechetyczną czy hagiograficzną.
Oprócz wspólnej modlitwy trzy razy dziennie i pracy w grupach, odbywają się imprezy kulturalne. W sobotnie popołudnie młodzież miała okazję zwiedzić Genewę z przewodnikiem. Niektóre grupy wybrały koncert psalmów śpiewanych w Genewie od czasów reformacji, a jeszcze inni obejrzeli występ szwajcarskich górali, którzy zaprezentowali pieśni i tańce miejscowego regionu.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.