Watykan wyśle delegata na Konferencję Lambeth

Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów Ivan Dias będzie reprezentował Stolicę Apostolską na anglikańskiej Konferencji Lambeth w Canterbury. Jest ona najwyższym gremium podejmującym decyzje we Wspólnocie Anglikańskiej na świecie i obraduje co 10 lat.

Poinformowała o tym 8 lipca w Londynie Wspólnota Anglikańska. Kard. Dias będzie jednym z 75 obserwatorów ekumenicznych na tym spotkaniu biskupów anglikańskich z całego świata.

Na Konferencję Lambeth przyjedzie też 28 lipca kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Pragnie on m.in. przedstawić stanowisko Kościoła katolickiego wobec sytuacji w Kościele anglikańskim po dopuszczeniu przez Synod Generalny Kościoła Anglii kobiet do święceń biskupich.

Konferencja Lambeth rozpoczyna się 16 lipca. Na spotkaniu tym kładzie się cieniem groźba podziału w łonie Kościoła anglikańskiego, wywołana zgodą na wyświęcanie kobiet na biskupów. Watykan ubolewa z powodu tej decyzji, określając ją jako „zerwanie z tradycją apostolską”. Jednakże w niektórych krajach miejscowe Kościoły anglikańskie, np. w USA i Nowej Zelandii, już dawno zezwoliły na tego rodzaju praktyki.

Silne napięcia we Wspólnocie Anglikańskiej spowodowała także różna ocena homoseksualizmu: chodzi o wyświęcanie gejów na kapłanów i biskupów oraz o kościelne błogosławieństwo dla osób tej samej płci. Ponad 200 biskupów anglikańskich – przede wszystkim z krajów afrykańskich – już zapowiedziało bojkot obecnego spotkania w Canterbury. Zarzucają oni zwierzchnikowi Kościoła Anglii i prymasowi Wspólnoty abp. Rowanowi Williamsowi, że niezbyt energicznie postępował, aby przeszkodzić tej tendencji, której nie da się pogodzić z Biblią, tradycją i nauczaniem Kościoła.

Po kontrowersyjnym otwarciu Kościoła Anglii na “biskupki” tradycjonaliści anglikańscy liczą na pomoc z Rzymu. Biskup Ebbsfleet - Andrew Burnham poprosił Benedykta XVI o „wielkoduszny gest”, który pozwoli, aby w przyszłości lokalne Kościoły anglikańskie mogły być kierowane przez biskupów katolickich, poinformowały 9 lipca media brytyjskie. Według tych informacji biskup prowadził już na ten temat rozmowy z prefektem Kongregacji Nauki Wiary kard. Josephem Levadą i z przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walterem Kasperem. Bp Burnham należy do tzw. „latających biskupów”, opiekujących się parafiami, które nie chcą akceptować „biskupek”.

Tuż przed otwarciem Konferencji Lambeth wierni tradycji anglikanie ostrzegają, że może się ona skończyć katastrofą dla honorowego prymasa Wspólnoty Anglikańskiej abp. Rowana Williamsa. „Po chaosie, jaki zapanował w Kościele wokół «wesel gejów» i «wyświęcania biskupek», nie będzie on już miał autorytetu” - powiedział David Houlding, uczestnik synodu w Londynie.

Mimo spekulacji o podziale w Kościele Anglii wierni tradycji anglikanie chcą pozostać w Kościele i tam walczyć z dopuszczaniem kobiet do urzędu biskupiego, zapewnili na łamach brytyjskich mediów. Wyrazili nadzieję, że po wyborach w 2010 r. uzyskają większość w Synodzie Generalnym. Tymczasem arcybiskup Yorku John Sentamu wezwał wiernych, aby przede wszystkim nie tracili z oczu prawdziwych problemów świata.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama