Co po tym spotkaniu zostanie? Na razie wiadomo, że został stalowy 17 metrowy krzyż, poświęcony 1 września przez przedstawicieli pięciu obecnych w Sibiu historycznych chrześcijańskich Kościołów Kiedy zapada zmrok krzyż jest podświetlany i świeci aż do rana, przypominając, że Sibiu jest miastem pojednania chrześcijan.
Na razie wiadomo, że został stalowy 17 metrowy krzyż, poświęcony 1 września przez przedstawicieli pięciu obecnych w Sibiu historycznych chrześcijańskich Kościołów (rumuńsko-prawosławnego, grecko-katolickiego, ewangelickiego, rzymskokatolickiego i ewangelicko-reformowanego). Kiedy zapada zmrok krzyż jest podświetlany i świeci aż do rana, przypominając, że Sibiu jest miastem pojednania chrześcijan. Po zakończeniu Zgromadzenia krzyż ten dalej będzie wskazywał drogę do zgody, szacunku, pojednania i miłości między ludźmi. Zapewne będą też kontynuowane ekumeniczne spotkania modlitewne prowadzone przez prawosławnych i ewangelickich studentów teologii. Odbywają się one regularnie co miesiąc od 1993 roku, kiedy Sibiu zostało wybrane na miasto III Europejskiego Zgromadzenia Kościołów. Co więcej?
Całe Zgromadzenie niewątpliwie miało doniosłe znaczenie ekumeniczne. Papieże ostatnich kilkudziesięciu lat, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI często podkreślali, że ekumenia to dzieło Ducha Świętego. Tak samo o ekumenii wypowiadają się przedstawiciele innych Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich. Dlatego uważam i wierzę, że ekumenizm jest dziełem Pana Boga dla nas wszystkich. Świat potrzebuje jedności, a nie będzie jej, gdy nie będziemy się spotykali. Zgromadzenie chrześcijan w Sibiu jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji testamentu Pana Jezusa zawartego w słowach: „Ojcze, spraw, aby byli jedno” (J 17, 21). Sibiu przypomina nam, że ekumenizm jest kwestią naszej wiary. Kto wierzy, ten wierzy w ekumenizm. Z tej drogi nie można zejść, bo jesteśmy prowadzeni przez Ducha Świętego. To Duch Święty doprowadza nas do jedności z Chrystusem, a spoglądając na Niego, możemy patrzeć ponad barierami wyznaniowych granic i różnic. Im bliżej będziemy Chrystusa, tym bardziej zbliżymy się do siebie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.