Modlitwa za miasto i region jest przede wszystkim czasem uwielbienia naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tej modlitwie polecamy nasze miasto i region, władze wojewódzkie i samorządowe, ludzi posługujących w Kościele (księży, pastorów, starszych i liderów społeczności chrześcijańskich).
Rozmawiając z ks. Adamem Pradelą i pastorem Andrzejem Malickim doszliśmy do wniosku, że spróbujemy zapoczątkować cykl spotkań, w czasie których chrześcijanie z różnych społeczności będą się gromadzić przede wszystkim w celu uwielbienia Pana Jezusa Chrystusa oraz w modlitwie za miasto (za władze samorządowe, posługujących w Kościele itp.). Pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu 2003 roku w kaplicy parafii ewangelicko-metodystycznej w Katowicach przy ul. Reymonta 4.
Od tego czasu, praktycznie co miesiąc gromadzimy się na modlitwie, która stopniowo zmieniała swoją formę. Przede wszystkim (w związku z poszerzeniem kręgu osób modlących się spoza Katowic) podjęliśmy wezwanie do modlitwy już nie tylko za stolicę Górnego Śląska, ale również za cały region.
Poza tym staramy się wychodzić naprzeciw ludziom obecnym na zgromadzeniu i proszącym o modlitwę w konkretnych intencjach. Chcemy też nawzajem informować się o wydarzeniach przygotowywanych przez poszczególne kościoły.
Wiele osób pyta nas, jaki jest sens takiej modlitwy, a przede wszystkim, czy można zauważyć jakiekolwiek jej owoce ?
W naszym odczuciu najwięcej owoców tej modlitwy dokonuje się w sferze duchowej. Nie podejmujemy się oceniać, jak Bóg używa naszej grupy do zmiany rzeczywistości duchowej naszego miasta. Należy jednak zauważyć, że od tego czasu niesłychanie rozwinęły się i rozwijają relacje między chrześcijanami różnych denominacji. Budowanie przyjacielskich postaw pozwala na swobodną wymianę poglądów, przede wszystkim tych, które są wspólne dla całego chrześcijaństwa, ale również tych, które nas dzielą.
Poza tym od tego czasu w naszym mieście i regionie pojawiło się kilka dzieł realizowanych wspólnie przez członków różnych społeczności chrześcijańskich. Część z nich ma niewątpliwie swoje źródło w spotkaniach modlitewnych za miasto Katowice i region śląsko – dąbrowski. Należy do nich między innymi ewangelizacja spektaklem „BRAMY NIEBA I PŁOMIENIE PIEKŁA”, wystawianym już kilkakrotnie w Katowicach.
Ten spektakl został przygotowany głownie do pracy ewangelizacyjnej Kościoła Zielonoświątkowego. Na jednym ze spotkań modlitewnych za miasto, jeden z braci z tego kościoła przekazywał informację o przygotowaniach do tego spektaklu, prosząc również o modlitwę o skompletowanie ekipy aktorów. Zebrani pomodlili się w tej sprawie, jednak wielu uczestników zgromadzenia zadało pytanie o możliwość włączenia się w to dzieło.
Ponieważ nie było żadnych przeszkód ani ze strony reżysera spektaklu, ani pastorów Zboru Zielonoświątkowego, w czasie kilku przedstawień ewangelizacyjnych na scenie pojawili się wspólnie zielonoświątkowcy i metodyści, baptyści i katolicy, później jeszcze doszli przedstawiciele kościoła luterańskiego. Słowo wstępne przed spektaklem głosili już wspólnie pastor zielonoświątkowy, ksiądz katolicki lub pastor metodystyczny.
To wydarzenie zagościło już na stałe w kalendarzu naszego miasta (od kilku lat jest przygotowywane i wystawiane wspólnie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie w jeden z weekendów sierpniowych). Od tego czasu ten spektakl został również wystawiony w czasie Chorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz po raz pierwszy w Europie w parafii rzymskokatolickiej (z międzydenominacyjną ekipą aktorską).
Wydaje się, że takim wielkim dziełem współpracy chrześcijan różnych wyznań były też wielkie warsztaty GOGOSPEL 2005, które odbyły się w Katowicach, a zostały uwieńczone wspaniałym koncertem uwielbienia w czasie którego ponad stuosobowy chór złożony z przedstawicieli różnych kościołów wystąpił w rzymskokatolickiej katedrze p. w. Chrystusa Króla w Katowicach. Drugim wielkim świadectwem była niewątpliwie wspólna ewangelizacja PRO CHRIST, która odbyła się w kwietniu 2008 roku w Spodku w Katowicach. Szczegóły na jej temat są cały czas dostępne na dedykowanej stronie http://www.prochrist.pl
W naszym odczuciu, te wielkie dzieła i znaczące ocieplenie klimatu współpracy między chrześcijanami są, przynajmniej w jakiejś części, wynikiem wspólnej, comiesięcznej modlitwy za nasze miasto i region.
Pastor Andrzej Malicki, parafia Ewangelicko-Metodystyczna nowego przymierza w Katowicach o modlitwie za miasto
– Od dawna moim pragnieniem było, by chrześcijanie rożnych wyznań mogli się wspólnie modlić. By cały Kościół Chrystusowy mógł być światłem, zachętą dla innych do przeciwstawiania się złu i rożnym patologiom. Dla mnie to było więc jak wiatr w żagle, gdy spotkałem ludzi, którzy nosili w sobie to samo pragnienie. I od pięciu lat razem modlimy się za miasto. Nigdy nie zakładaliśmy, że będą to spotkania masowe. Przychodzi od 20 do 50 osób. Nasze spotkania spotkały się z przychylnym przyjęciem przez księdza abp. Damiana Zimonia. Również władze samorządowe wiedzą, że modlimy się za miasto.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."