Na ekumenicznych ścieżkach

Chodzi o to, by każdego dnia czynić małe kroki ku pojednaniu i w ten sposób realizować „przypowieść o komunii”, urzeczywistniać w codziennym życiu powołanie do pojednania, czynić to nie zwlekając (brat Roger)

Nie znają luterańskich sąsiadów

Zaskakujący poziom niewiedzy na temat licznej w Bielsku-Białej mniejszości wyznaniowej, jaką są protestanci, wykazały badania socjologiczne, które przeprowadzili wśród bielskich uczniów i nauczycieli naukowcy z miejscowej Wyższej Szkoły Administracji (WSA).

Blisko 75 procent respondentów nie umiało odpowiedzieć na pytanie, czy protestanci są Niemcami?

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas konferencji "Wielokulturowość w praktyce życia społecznego. Stan obecny - perspektywy", która w czwartek odbyła się w rezydencji prezydenta RP w Wiśle (Beskid Śląski).Więcej:.



Prawosławie wobec in vitro

W dzisiejszych czasach wielu zapomina, kim jest człowiek, skąd pochodzi, jak powstaje i dokąd zmierza. W świecie zdominowanym przez mentalność naukowo-techniczną i empiryczno-eksperymentalną, który staje się niewrażliwy na tajemnicę człowieka koniecznym jest, aby jasno, zdecydowanie i konsekwentnie dawać świadectwo prawdziwemu wymiarowi życia człowieka.

Wg nauki Kościoła prawosławnego życie rozpoczyna się w momencie poczęcia i jest aktem bogoludzkim. Składa się bowiem z działania Boga i prokreacyjnego aktu rodziców. W ten sposób samo rodzicielstwo znajduje się na płaszczyźnie sakramentalnej, a jego najgłębsza prawda polega właśnie na objawianiu samej Miłości Boga.

Z punktu widzenia prawosławnej teologii moralnej nie do pomyślenia jest traktowanie zapłodnień pozaustrojowych in vitro jako formy leczenia niepłodności. Sztuczne zapłodnienie ani nie leczy z niepłodności ani rozwiązuje problemu bezdzietności. Skłania jednak do traktowania osób bezdzietnych jako osób chorych. Więcej:.



Cały ten (ewangelicki) jazz!

Jagodziński Trio do spółki z wokalistką Agnieszką Wilczyńską proponuje nam płytę niezwykłą. I to pod każdym względem...
Pomysł by sięgnąć po znane od wieków religijne pieśni, które rozbrzmiewają na co dzień w ewangelickich świątyniach i unowocześnić je jazzowymi aranżacjami, wydawać może się co najmniej ryzykowny. Kiedy jednak posłucha się pierwszych taktów płyty „Warownym Grodem” wszelkie obawy i wątpliwości znikają.

Artyści serwują nam bowiem niezwykle stylowe adaptacje kompozycji Marcina Lutra, czy Leili Taylor Morris, które idealnie nadają się do słuchania w długie, zimowe wieczory. Więcej:.



Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

W dniach 29 stycznia - 1 lutego 2010 r. w Terespolu, Lublinie i Warszawie odbędzie się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich.
Mottem Festiwalu jest ikona Bożego Narodzenia z I poł, XVI wieku znajdująca się w ikonostasie katedry pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Ideą festiwalu jest kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego Południowego Podlasia, wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty, przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów. Więcej:.



Pokój czyniący

Módlmy się o pokój! To motto słyszę cały czas, jako że świat myśli o wojnie. Jedno z pierwszych słów Jezusa w Kazaniu na Górze to: Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani (Mt 5,9).

Czy pokój to rzeczywiście tylko brak wojny i politycznego nieładu? Czy może zaistnieć prawdziwy pokój na ziemi w rezultacie działań politycznych? Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na stanie się osobą czyniącą pokój w dzisiejszych czasach nie jest polityka, plany, piękne słowa i zawiłe porozumienia.

Zamiast tego wszystkiego do każdego konfliktu powinniśmy podchodzić jak do walki duchowej. Nasza bitwa toczy się nie z krwią i ciałem (Ef 6,12). Nigdy nie zaistnieje pokój między ludźmi, dopóki najpierw nie dojdą oni do pokoju z Bogiem.

Jeśli doprowadzę osobę niewierzącą do pojednania z Bogiem, będę nazwany synem Boga, bo przyczyniłem się do zmiany życia tej osoby. Przyniosłem tej osobie pokój, którego dotychczas nie znała.Więcej:.



Luteranie rozpoczęli Adwent

Adwent rozpoczyna rok kościelny
Kościół Ewangelicko - Augsburski zwany też Luterańskim od samego początku posługuje się kalendarzem liturgicznym Kościoła Zachodniego, ponieważ należy do rodziny Kościołów zachodnich. W I Niedzielę Adwentu (w tym roku 29 listopada) rozpoczął się nowy rok kościelny. Więcej:.


Zwyczaje świąteczne w polskim i czeskim luteranizmie
Dla słowiańskich luteran Adwent był i jeszcze jest szczególnym czasem roku kościelnego. W tym okresie wierni częściej przychodzą do swoich kościołów i kaplic, są częstszymi uczestnikami Stołu Pańskiego, nawet w tych parafiach gdzie nie każdej niedzieli odbywa się Eucharystia Więcej:.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama