Nawet głuchym przywraca słuch i niemym mowę (Mk 7, 37)
VI. Liturgia końcowa Błogosławieństwo i rozesłanie wiernych:
D - Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście (Mt 25,40).
Przyjdźcie do Mnie wszyscy utrudzeni i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie (Mt 11,28).
Drodzy przyjaciele, te słowa Chrystusa odnoszą się do każdego z nas. Chrystus jest blisko nas, w samym sercu naszych czynności, włączając w to działalność ekumeniczną, jak również jest w cierpieniu chorych, samotności i zniechęceniu wielu z nas. Wspomaga nas w naszych słabościach. Jest naszym pocieszeniem i błogosławieństwem.
Obecni duchowni i przedstawiciele Kościołów wychodzą przed zgromadzenie na modlitwę i do błogosławieństwa.
D - Błogosławiony bądź Panie nasz Boże za miłość, którą nam okazałeś przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana. W Nim, który nas umiłował, jesteśmy zwycięzcami nad uciskiem, utrapieniem, prześladowaniem, głodem, nagością, niebezpieczeństwem i mieczem.
W milczeniu opuszczonych i samotnych, chorych i umarłych, wylej bogactwa swego błogosławieństwa, byśmy byli wierniejsi w służeniu Tobie w naszych siostrach i braciach, i by nasza radość z pełnienia Twojej woli była wciąż jeszcze większa.
Błogosławimy Cię i chwalimy, gdyż słuchasz ciszy naszych serc. Działasz w nas z mocą, uzdrawiając nas i kierując nami, byśmy mówili w imię Jezusa, Twego Syna.
Wyślij nas do świata, byśmy wypełnili Twą wolę, zburzyli wszelkie mury milczenia, które nas oddzielają, pozwól nam świadczyć wobec Ciebie, naszego jedynego Zbawcy, przez jeszcze większe zjednoczenie w „jednej wierze i jednym chrzcie".
I niech wzrastamy w łasce i pokoju Boga, który przekracza wszelkie pojmowanie,
tak, by Twe Imię mogło być wychwalane.
Amen.
Końcowe błogosławieństwo:
D - Miłość Boga Ojca, Łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym Niech będą z wami wszystkimi.
W - Iz duchem twoim.
Rozesłanie:
Jako znak Bożego błogosławieństwa, pocieszenia Jego Słowem i Jego obecności, gdy zgromadzenie się rozchodzi, każda osoba może otrzymać kroplę olejku w ręce i przekazać ją następnym - wedle tradycji w Kościele prawosławnym.
(Gdy zgromadzenie wychodzi, składane mogą być propozycje. Mogą one być użyte jako odpowiedź na konkretne potrzeby tych, którzy są zmuszeni do milczenia).
Można posłużyć się inną formułą błogosławieństwa. Muzyka organowa lub pieśń.