Szkocki kontekst ekumeniczny

Pasy poziome — Kościoły szukają jedności między sobą

Wspólna Komisja Doktrynalna Kościoła Szkocji i Kościoła Rzymskokatolickiego
Wspólny dialog jest niewyczerpanym źródłem błogosławieństwa. Ostatni dokument, wypracowany przez Komisję jest zatytułowany „Chrzest: katolicy i reformowani". Podsumowuje on postęp we współnym rozumieniu chrztu, ale także zaprasza do dalszych refleksji na temat tego, co on oznacza dla misji Kościoła dzisiaj. Wspólna Komisja jest przykładem pozytywnego dialogu ekumenicznego na płaszczyźnie teologicznej i pokazuje zarówno jednostkom jak i instytucjom jak mają słuchać poważnie jedni drugich.
EMU (inicjatywa episkopalno-metodystyczno-reformowana)

Idąc w ślad za zakończoną już Inicjatywą Kościołów Szkockich dla Jedności Chrześcijan (1996-2003) przedstawiciele Szkockiego Kościoła Episkopalnego, Kościoła Metodystycznego i Zjednoczonego Kościoła Reformowanego spotykają się dwukrotnie w ciągu roku, by znaleźć obszary, na których, tak w skali narodowej, jak i lokalnej, mogły razem realizować swoją służbę. Rozmowy te nazwano EMU (skrót pochodzi od liter występujących w nazwach Kościołów: Episcopal, Methodist, United Reformed). EMU jest młodą, żywą społecznością o wielkich możliwościach rozwoju. !

Rozwijanie stosunków z chrześcijańskim i mniejszościami etnicznymi
W 2007 r. Kościoły w Szkocji obchodziły 200-lecie obalenia handlu niewolnikami. Stało się to katalizatorem w rozwoju bliższych stosunków z tradycyjnymi Kościołami i wciąż rosnącymi grupami chrześcijan wywodzących się z mniejszości etnicznych w Szkocji. Szkockie Kościoły mają swych przedstawicieli spośród afrykańskich i azjatyckich chrześcijan. Organizują się oni w grupy, by rozwijać stosunki między sobą i z Kościołami tradycyjnymi.

Pasy pionowe — Kościoły zaangażowane w życie szkockiej społeczności

Kościoły i parlament
Biuro Parlamentarne Szkockich Kościołów jest owocem ich zaangażowania w proces, który doprowadził do powstania szkockiego parlamentu. Stwierdzając, że możemy pracować razem i w tej dziedzinie, Kościoły powołały własne Biuro Parlamentarne, by ich głos był słyszany.

Kościoły i dialog narodowy
Przywódcy i reprezentanci dwunastu szkockich Kościołów zaakceptowali zaproszenie szkockiego rządu, by przyczynić się do „narodowego dialogu" na temat wyboru drogi ku przyszłości Szkocji. Wypracowali oni następującą deklarację:

Uznajemy, że Kościół jest w drodze, tak, jak i nasz naród - wszyscy idziemy, by zmagać się z przeciwnościami i aby dojść tam, gdzie powinniśmy być. Tak dla Kościoła jak / dla naszego narodu oraz naszych społeczności ważne są chrześcijańskie wartości, charakteryzujące naszą wspólną egzystencję w Szkocji:
- naród, który jest ukształtowany przez zasady miłości do Boga i do ludzi;
- naród, który promuje godność i sprawiedliwość dla wszystkich;
- naród, który promuje wierność w stosunkach osobistych i społecznych;
- naród, który demonstruje współczucie i troskę o ludzi słabych i zmarginalizowanych;
- społeczność, w której głos wszystkich będzie słyszany;
- ludzie, którzy troszczą się mniej o swoje własne dobro, a więcej troski mają o dobro innych;
- naród, który walczy o godność, w której wszyscy mogą doświadczać życia w jego pełni;

— naród, który przyjmuje wyjątkowy wkład tych, którzy tworzą nową Szkocję;
- państwo, które promuje dobro wszystkich obywateli bez
wywyższania się władzy.

Dla nas te wszystkie wartości są zakorzenione w Chrystusie i wyraź¬nie kształtują historię Szkocji tak, jak się ona rozwijała przez lata.

Uliczni pastorzy
Pastorzy uliczni są nową misyjną inicjatywą (zapoczątkowaną w mieście Aberdeen), szerzącą się w całej Szkocji. Grupy przygotowanych ochotników, tzw. pastorów ulicznych, wywodzących się z lokalnych Kościołów, działają późno w nocy w centrach miast, by udzielać rad i wspierać ludzi. Chcą się spotykać, rozmawiać i angażować w sprawy ludzi potrzebujących wsparcia przez słuchanie i praktyczną pomoc.

Opracował ks. Wawrzyniec Markowski Kościół Ewangelicka-Metodystyczny

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |