„Rosjanie i Polacy nie są wrogami”

O polsko-rosyjskim pojednaniu mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą ihumen (przełożony domu zakonnego) Filip, wiceszef wydziału kontaktów zagranicznych Patriarchatu Moskwy i Wszechrusi.

- W ostatnich dniach bardzo dużo mówi się o zbliżeniu narodów polskiego i rosyjskiego. Nie można nie zauważyć, że tragedia w Smoleńsku stała się dla nas, w sposób bolesny, szansą. Czy uważa ojciec, że będziemy potrafili ją wykorzystać? - pyta Justyna Prus. - To prawda, ona zasadniczo wpłynęła na relacje między Rosją i Polską. Ujawniła szczere poczucie braterstwa, które Rosjanie żywią wobec Polaków.

Rosja z kolei zobaczyła ciepłą odpowiedź z drugiej strony. Takie nagłe, historyczne zakręty nie mogą się odbywać bez Bożego udziału. Bóg wziął w swoje ręce pojednanie naszych narodów. Uświadamiając to sobie, nasze Kościoły powinny ze szczególnym staraniem służyć sprawie pojednania - mówi ihumen Filip.

Jak podkreśla, jeszcze na długo przed uroczystościami w Katyniu Kościoły katolicki i prawosławny zaangażowały się w proces pojedniania. Ihumen mówi, że polska część cmentarza została już zagospodarowana: jest tam krzyż, dzwon i ołtarz, na którym można odprawiać msze. Jak czytamy, począwszy od lat 90. Kościół prawosławny zbiera materiały o męczennikach, którzy ucierpieli z rąk bezbożnej władzy. - Kanonizowaliśmy ok. 2 tys. osób. Za wiarę były represjonowane setki tysięcy ludzi w ZSRR - mówi ihumen Filip.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Stanisław Miłosz
  19.04.2010 13:13

  Jak tak dalej pójdzie, to przekonam się do spiskowej teorii, że celem katastrofy było rzucenie się Polski w otwarte ramiona imperialnej Rosji.

  Toż to banał i truizm, że Rosjanie i Polacy nie są wrogami. Zatem o co naprawdę chodzi, może ktoś łaskawie wyjaśni?

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.