Pod hasłem „Ja temu, który pragnie, dam pić darmo ze źródła wody życia” (Ap 21,6) trwa w Poznaniu XVII Ekumeniczne Święto Biblii.
Dzisiaj wieczorem o godz. 19.00 w Centrum Kultury Zamek w stolicy Wielkopolski odbędzie się spotkanie z Janiną Ochojską i Szymonem Hołownią, nawiązujące do słów towarzyszących tegorocznemu świętowaniu. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i znany dziennikarz opowiedzą o projektach umożliwiających pozyskiwanie wody zwłaszcza w krajach afrykańskich.
„Jezus zapowiada napełnienie duchowe, ale zwraca nam uwagę na codzienne pragnienia. Janina Ochojska i Szymon Hołownia opowiedzą o codziennych trudnościach, jakich doświadczają mieszkańcy Afryki z powodu braku wody i potrzebie budowy studni” – zaznacza ks. Siuda.
Młodzi wiekiem i duchem są zaproszeni do wzięcia udziału w jutrzejszej modlitwie 23 października o godz. 20.00 w kościele pw. św. Wojciecha. Kazanie podczas modlitwy prowadzonej w duchu Taize wygłosi pastor Filip Łapiński z Kościoła Zielonoświątkowego.
Tradycyjnie najważniejszym punktem Święta Biblii będzie nabożeństwo słowa, któremu w poznańskiej katedrze będą współprzewodniczyć abp Wojciech Polak, prymas Polski, oraz bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Nabożeństwo odbędzie się 24 października o godz. 18.30. „Nabożeństwo słowa jest punktem kulminacyjnym świętowania, wspólnie pochylamy się nad słowem, bo jak wierzymy w tym momencie mówi do nas Pan Jezus” – podkreśla współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.
Tegoroczne świętowanie zakończy prezentacja Biblii Ekumenicznej, wydanej przez Towarzystwo Biblijne w Polsce. Spotkanie w Bibliotece Raczyńskich 25 października o godz. 18.00 poprowadzi Małgorzata Platajs, dyrektor Towarzystwa Biblijnego.
„Mamy świadomość, że jest jeden fundament, na którym możemy się wszyscy spotkać. To Jezus Chrystus. To, jak będziemy budować jedność między chrześcijanami, Polakami, wymaga szukania zwornika. Dla nas jest to słowo Boże” – tłumaczy ks. dr Siuda.
„Żywe słowo nas prowadzi i konfrontuje nasze życie. Pragnienie jedności chrześcijan będzie urzeczywistnione, jeżeli będziemy szukać łączności na słowie Bożym, czyli na Chrystusie, który do nas mówi, i Duchu Świętym, który nas prowadzi” – stwierdza.
Organizatorem ekumenicznego święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, do której należą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy oraz Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu.
Ekumeniczne Święto Biblii potrwa do 25 października.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: www.archpoznan.pl.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.