Rosja: Modlitwa za poległych w II wojnie światowej

Na „Prochorowskim Polu” patriarcha Cyryl modlił się 2 maja za żołnierzy, którzy zginęli tam w największej bitwie wojsk pancernych w czasie II wojny światowej. W walce brało udział po obu stronach ponad 1200 czołgów i dział samobieżnych.

Patriarcha Cyryl odprawił panichidę za dusze poległych w boju żołnierzy czołgistów. Powiedział: „Im więcej czasu mija od tej strasznej wojny, tym cenniejsza jest obecność weteranów noszących żywą pamięć, bohaterów ducha, którzy zwyciężyli wroga”. Według patriarchy to, czego dokonało tamto pokolenie, „jest bezcennym skarbem dla historii narodu rosyjskiego i przykładem dla następnych pokoleń”.

W 1943 r. na Prochorowskim Polu doszło do największego w historii wojen starcia wojsk pancernych. W uroczystościach oprócz patriarchy Cyryla uczestniczyli przedstawiciele rządu Federacji Rosyjskiej.

Patriarcha Cyryl wyraźnie oddziela czyny ówczesnych władców ZSRR od dokonań prostych żołnierzy radzieckich. 1 maja oddał hołd zamordowanym przez siepaczy nieludzkiego systemu totalitarnego. 2 maja modlił się za poległych czołgistów armii reprezentującej to samo państwo. Pojawiają się w Rosji nieśmiałe głosy, że zwycięstwo w II wojnie światowej okupione zostało nie zawsze kompetentnym działaniem strategicznym dowództwa sowieckiego, nieliczącego się z liczbą ofiar wśród swoich żołnierzy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.