Liderzy Kościołów chrześcijańskich różnych wyznań modlili się w sanktuarium św. Jana Pawła II o pokój i jedność dla wszystkich Polaków. Nabożeństwu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Pierwsze kazanie wygłosił ks. Piotr Włosinowicz z Kościoła polskokatolickiego. Przedstawił zgromadzonym trudną sytuację chrześcijan z Indonezji, którzy są autorami tegorocznych modlitw ekumenicznych. Podkreślał, że mimo prześladowań pragną dochować wierności Chrystusowi i modlą się, zjednoczeni pod krzyżem, by położyć kres niesprawiedliwości i przemocy.
- Lekarstwem na podziały jest dążenie do sprawiedliwości, czyli życie w prawdzie. To wezwanie powinni usłyszeć wszyscy Polacy, zwłaszcza politycy - mówił duchowny. Przyznał, że gdy czytał relacje o podziałach religijnych nękających indonezyjskich chrześcijan, miał wrażenie, że czyta o polskim społeczeństwie. Wezwał do modlitwy o jedność dla wszystkich Polaków.
Kard. Dziwisz, który wygłosił drugie kazanie, przywołał List św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”, napisany na rozpoczęcie XXI wieku. Za papieżem głosił, że wobec głębi kryzysu moralnego, w jakim znalazła się ludzkość, potrzebne są "zdecydowane i planowe działania" chrześcijan. "Także w nowym stuleciu Kościół na drodze swego rozwoju historycznego będzie potrzebował wielu różnych rzeczy; jeśli jednak zabraknie mu miłości, wszystko inne będzie bezużyteczne" - cytował polskiego papieża jego sekretarz.
- Dziś stanęliśmy w Polsce wobec nowego ostrzeżenia, że inne używanie wolności prowadzi ku śmierci. Wstrząsnęło nami zabójstwo prezydenta Gdańska, pana Pawła Adamowicza - powiedział hierarcha i podkreślił, że utożsamia się z treścią oświadczenia Polskiej Rady Ekumenicznej, w którym zwierzchnicy Kościołów piszą: "Te tragiczne wydarzenia pokazały ponownie konflikty i głębokie podziały obecne w naszej Ojczyźnie, naszych Kościołach, wspólnotach, ale też rodzinach. Chcemy jednoznacznie wystąpić przeciwko wszelkim przejawom nienawiści, w tym mowie nienawiści obecnej w debacie publicznej".
Kard. Dziwisz zwrócił ponadto uwagę na budowanie jedności przez "miłosierdzie słów i czynów". - Cieszę się, że w Krakowie rodzą się wspólne, ekumeniczne działania, służące ubogim, próbujące tak wyrażać troskę o nich, by była ona jednocześnie wyrazem szacunku dla ich ludzkiej godności, braterskim dzieleniem się z nimi ze świadomością, że oni w zamian ofiarowują nam swoje dary duchowe, szansę służenia Panu Jezusowi - mówił kardynał.
Wezwał do modlitwy o poprawę wzajemnych relacji, zatrzymanie spirali nienawiści, a także do modlitwy za tych, którzy "doznają bólu i go zadają". - Duszą ekumenizmu jest nawrócenie serca i wspólna modlitwa. Niech zatem modlitwa zbliża nas do Boga i do siebie nawzajem - podsumował.
Podczas nabożeństwa wierni uroczyście odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Zebrane ofiary przeznaczone zostaną na pomoc chrześcijanom prześladowanym.
W tym roku chrześcijanie różnych wyznań wspólnie rozważają słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: "Dąż do sprawiedliwości".
Organizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie są: archidiecezja krakowska, krakowski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Fundacja Głos na Pustyni, Taizé Kraków WAJ, Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie, wspólnota namARKA, wspólnota Chemin Neuf oraz sanktuarium św. Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.