- Wspólnie się dzisiaj modlimy, aby Chrystus prowadził swój Kościół w duchu jedności - mówił bp Marcin Hintz, biskup ewangelickiej diecezji pomorsko-wielkopolskiej.
Nabożeństwo ekumeniczne w sopockim kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela było przedostatnim modlitewnym spotkaniem w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Spotkali się tu przedstawiciele różnych wyznań - zarówno świeccy, jak i duchowni. Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka.
- "Idźcie na cały świat i goście Ewangelię", to polecenie, które zostawił Jezus swoim apostołom, odnosi się również do nas - rozpoczął biskup Szlachetka.
- Ewangelia, to nie tylko wiedza o zbawieniu, nie tylko etos Chrystusowego ucznia, ale to przede wszystkim Jezus, który daje nam zbawienie poprzez sakramenty, które są widzialnym jej znakiem. Ewangelia to Boża moc zbawienia dla każdego wierzącego - podkreślił.
- Zbawienie jest nie tylko adresowane do ludzi, ale obejmuje cały świat stworzony przez Boga. Efektem grzechu - lekkomyślności, zachłanności, pychy, chciwości, egoizmu - jest niszczenie naturalnego środowiska, skarżenie ziemi, powietrza i wody. Dlatego potrzebna jest Ewangelia, by Chrystus mógł kształtować nasze serca na wzór swojego. Aby między nami było więcej życzliwości, byśmy dążyli do sprawiedliwości i szanowali ziemię, która jest naszym wspólnym domem - wyjaśnił kaznodzieja.
Biskup podkreślił, że do tej zjednoczonej troski o ziemię zaproszeni są wszyscy, gdyż obecnie stajemy w obliczu globalnego kryzysu ekologicznego. Zwrócił również uwagę na jeden z wątków tego kryzysu, a mianowicie na kwestię marnowania żywności. - Wspólna modlitwa o jedność chrześcijan powinna zmieniać się we wspólne, konkretne działania na rzecz jedności, a nie będzie jedności bez troski o wspólny dom. Papież Franciszek przywołuje św. Franciszka z Asyżu, który mówi, że ziemia jest "siostrą i matką. Siostrą, z którą dzielimy istnienie, i matką, która bierze nas w ramiona" - mówił.
- W owocach ziemi Bóg pozwala siebie kosztować, stąd każdy posiłek jest swoistą katechezą na temat smaku Boga, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, by podziękować, a wspólnota stołu staje się wspólnotą życia i miłości - dodał.
- Ziemia nie jest środkiem do osiągania egoistycznych celów, ale jest darem Boga, z którego kiedyś trzeba się będzie rozliczy. Mając to na uwadze nie będziemy stosować rabunkowej gospodarki oraz nie ulegniemy pokusie konsumpcjonizmu. Papież Franciszek przypomina bowiem, że w parze z konsumpcjonizmem idzie marnowanie żywności - podkreślił kaznodzieja.
- Marnotrawstwu ulega niemal 1/3 produkowanej żywności, a ta którą się wyrzuca jest niemal kradzieżą ze stołu ubogich. Co 6 sek. z powodu niedożywienia umiera dziecko. W Polsce w koszu ląduje 9 mln ton. Często dajemy się zwieść reklamie "Kup 3, zapłać za 2". Stąd papież Franciszek przypomina, że kupno jest aktem moralnym - wyjaśnił hierarcha.
Biskup podkreślił, że potrzebne nam jest nawrócenie ekologiczne, które możliwe będzie tylko wtedy, kiedy ziemię traktować będziemy jako dar. - Zacznijmy to dostrzegać - zaapelował.
Nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim było przedostatnim z cyklu spotkań ekumenicznych zaplanowanych na Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne spotkania odbywają się będą pod hasłem: "Dąż do sprawiedliwości". Cytat zaczerpnięty został z Księgi Powtórzonego Prawa, a materiały przygotowali chrześcijanie z Indonezji.
Ostatnie ze spotkań - "Modlitwa o Pokój" - która zaplanowana była na 18 stycznia, a z powodu tragicznej śmierci Pawła Adamowicza i odbywających się w tym czasie uroczystości pogrzebowych, nie odbyła się, będzie miała miejsce 1 lutego w Centrum Ekumenicznym św. Brygidy przy ul. Polanki 124 w Gdańsku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.