Życie jako dar, którego nie wolno marnować – to główny temat Tygodnia Ewangelizacyjnego który rozpoczął się w sobotę 3 lipca w Dzięgielowie k. Cieszyna. Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie. W lipcu i sierpniu Tygodnie Ewangelizacyjne odbędą się również w Mrągowie, Zelowie i Koszalinie.
Posłuchaj na żywo wykładów, ewangelizacji, muzyki, rozmów z gośćmi i uczestnikami TE
Tydzień Ewangelizacyjny to wykłady, seminaria, warsztaty, spotkania i koncerty. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie hasło: Życie jest dla ludzi. Na wiele sposobów będą je interpretować i rozwijać zaproszeni mówcy m.in.: teolodzy, duchowni, psycholodzy, pedagodzy i in.
Paweł Gumpert, koordynator kampanii ewangelizacyjnych z ramienia Centrum wyjaśnia, że podczas Tygodnia od rana do późnych godzin wieczornych tematem numer jeden będzie życie.
„Życie to dar, którego nie wolno marnować. Człowiek często biernie pozwala, by czas przeciekał mu przez palce, albo przeciwnie, zatraca się w wirze codzienności, powszednich trosk oraz egoistycznych ambicji. Gonimy wczorajszy dzień ze świadomością, że nie da się go złapać. Staramy się jak najlepiej wykonać nasze zadania, wiedząc, że zawsze można to zrobić lepiej. Kładziemy się spać, myśląc o rzeczach, które zawaliliśmy. Żyjemy tak szybko, że nie mamy czasu wsiąść do pociągu zwanego życiem” – mówi organizator.
W trakcie imprezy, która potrwa do 11 lipca, przewidziano specjalne programy dla dzieci, młodzieży, małżeństw, osób starszych oraz całych rodzin. Imprezę wypełni 9 dni wykładów, seminariów, koncertów i spotkań ewangelizacyjnych.
Specjalnym gościem tygodnia będzie Stuart McAlister, Szkot, twórca Europejskiego Okrągłego Stołu, który zrzesza różne grupy misyjne.
Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Choć organizuje je Kościół ewangelicko-augsburski, adresowane jest do chrześcijan różnych wyznań.
Coroczne tygodniowe spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają już swoją długoletnią tradycję. Początkowo odbywały się przez 8 lat na Górnym Śląsku, do roku 1958, kiedy rozpoczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego "Eben-Ezer" w Dzięgielowie.
CME - Celem kampanii ewangelizacyjnych jest doprowadzenie ludzi do Chrystusa po to, by mogli Go przyjąć jako jedynego Pana i Zbawiciela, zgodnie ze słowami z Dz 4,12: " I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni" - informują organizatorzy. - Poprzez tę działalność pragniemy pomagać ludziom w bliższym poznawaniu Jezusa Chrystusa i pogłębianiu wiary poprzez studiowanie Słowa, modlitwę, spotkania z innymi wierzącymi. Każdy człowiek, bez względu na wiek, wykształcenie czy jakiekolwiek inne kryteria, potrzebuje osobistej więzi z Jezusem Chrystusem, dlatego ewangelizacje skierowane są do wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych), środowisk oraz grup społecznych.
CME Początki Tygodni Ewangelizacyjnych były skromne. Zaczęło się 60 lat temu w Bytomiu Miechowicach. Grupa kilkudziesięciu osób uczestniczyła w pierwszych kursach ewangelizacyjnych, bo tak się wtedy nazywały. W 1957 roku zdecydowano o przeniesieniu kursów na teren Diakonatu Eben-Ezer do Dzięgielowa i o zmianie nazwy na tygodnie ewangelizacyjne. Grupa słuchaczy ciągle się powiększała. Przełom nastąpił w 1983 roku, kiedy to po raz pierwszy wypożyczono namiot cyrkowy na 1200 miejsc siedzących. Obecny namiot ma ponad 2 tysiące miejsc siedzących, a na popołudniowe ewangelizacje przy ładnej pogodzie przybywa ponad 3 tys. słuchaczy.
- TE organizowany jest obecnie przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ale od wielu lat ma charakter ekumeniczny. Jest imprezą otwartą, na której można spotkać ludzi z różnych Kościołów, zaangażowanych w różne działalności misyjne i charytatywne - mówi Paweł Gumpert, koordynator kampanii ewangelizacyjnych Centrum Misji i Ewangelizacji .
Posłchaj świadectw z TE:
Tegoroczny Tydzień Ewangelizacyjny - gdzie i kiedy? - na następnej stronie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.