IKEA zwolniła pracownika za cytowanie Pisma Świętego? Jest oświadczenie firmy

Mężczyzna zatrudniony na stanowisku sprzedawcy nie chciał wziąć udziału w akcji wspierającej ruch LGBT.

Do wspomnianej sytuacji doszło w jednym z polskich sklepów szwedzkiej sieci meblarskiej. IKEA włączyła się w obchody miesiąca dumy z LGBT. W ramach wewnętrznej sieci komunikacji przesłano pracownikom tekst zatytułowany: "Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas". Jeden ze sprzedawców postanowił wyrazić swój sprzeciw wobec takiej polityki firmy, skomentował artykuł dwoma cytatami z Biblii odnoszącymi się do praktyk homoseksualnych. Nie chciał włączyć się w akcję promowania ruchów LGBT, powołując się na wiarę katolicką. Jak relacjonuje Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris, wpis pracownika spotkał się z wieloma pozytywnymi reakcjami innych pracowników. Nie przypadł jednak do gustu przełożonym sprzedawcy, bo ci wezwali go na rozmowę dyscyplinarną, próbowali wymusić skasowanie wpisu, a po kilku dniach wręczyli wypowiedzenie. Zwolnienie uzasadnili zapisem wewnętrznego regulaminu, który gwarantuje m.in. szacunek ze względu na religię i wyznanie.

Były pracownik złożył przeciwko szwedzkiej sieci pozew sądowy, a przed krakowskim sądem reprezentują go prawnicy Instytutu Ordo Iuris. Zdaniem prawników Instytutu, decyzja menadżerów Ikei narusza konstytucyjną zasadę wolności słowa oraz zasadę wolności sumienia i wynikające z niej prawo do postępowania zgodnie z zasadami wyznawanej wiary. Zwolniony mężczyzna podkreśla też, że został zatrudniony jako sprzedawca mebli i udział w akcji promującej ruchy LGBT nie wynikał z jego obowiązków zawodowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podjął sprawę z urzędu. Jego biuro przekazało, że rzecznik zwróci się do właściwych podmiotów o niezbędne informacje.

Do sprawy odniosła się już Ikea. W oświadczeniu wydanym przez dyrektor ds. komunikacji Katarzynę Broniarek czytamy:

Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika. Natomiast w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • kot
  28.06.2019 23:49
  ja już w ikei nie będę robić zakupów
 • Cyraniusz
  29.06.2019 00:04
  IKEA oficjalnie prześladuje katolików. Nie wyobrażam sobie aby wierząca osoba mogła kupować cokolwiek w tym markecie. Pisałem już o tym setki razy, ideologia LGBT jest ideologią totalitarną, bez miejsca na pluralizm. Każdy przejaw braku afirmacji kończy się zdecydowanym i agresywnym atakiem fanatycznych akolitów LGBT. W przypadku przejęcia władzy będą zamykać normalnych ludzi do więzień jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii gdzie za nazwanie przebranego za kobietę mężczyzny osadzono kobietę w więzieniu. Lewackie trole dwoją się i troją na forum aby atakować katolików, na próżno. Król jest nagi i wszyscy to widzą, nie jesteście żadną prześladowaną grupą, jesteście agresywnymi totalitarystami ze wsparciem potężnych korporacji i obcych rządów. Nie tacy próbowali wojować z Bogiem i Polskością. Polegniecie jak wasi poprzednicy.
 • Tom-
  29.06.2019 00:07
  Serce rośnie kiedy widzi się takich katolików. Jestem dumny z postawy tego Pana.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  29.06.2019 01:03
  Sytuacja jest bardzo prosta - Chrześcijanin ma obowiązek czynienia dobra, a odrzucania zła. Seksualizacja świata, podobnie, jak np. alkoholizm, bandytyzm, czy złodziejstwo, to po prostu jedna z form zła! Złe jest także wspieranie tzw. "społeczności LGBT", podobnie jak czymś złym byłoby wspieranie "społeczności alkoholowej", złodziejskiej, czy przestępczej, czyli zwyczajnie... mafii! Powiedzmy sobie wprost: lobby LGBT, to jest po prostu... MAFIA SEKSUALIZACYJNA, która niszczy każdego, kto na seksualizację świata się nie zgadza...! - W miarę rośnięcia w siłę, podobnie jak mafie klasyczne, używa coraz brutalniejszych środków, by osiągnąć swe cele. Kto tego swoistego "postępu" "społeczności LGBT" nie widzi i go lekceważy, ten prędzej, czy później bardzo przykro się zdziwi... :-(
Dyskusja zakończona.