Teofil III kończy wizytę w Polsce

Dobiega końca wizyta patriarchy Teofila III w naszym kraju. W niedzielę zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Ziemi świętej przebywał w Warszawie. Wcześniej odwiedził m.in. Lublin, Jabłeczną, Białystok i Supraśl. To pierwsza po blisko 390 latach wizyta zwierzchnika Kościoła jerozolimskiego w naszym kraju. Potrwa do wtorku.

W niedzielę rano w warszawskiej katedrze metropolitalnej patriarcha współcelebrował wraz z metropolitą Sawą nabożeństwo eucharystyczne, a po południu spotkał się z duchowieństwem oraz wiernymi parafii św. Jana Klimaka na Woli. Odwiedził groby metropolitów i wiernych pochowanych na wolskim cmentarzu.

Patriarcha nawiązał do osoby św. Jan Klimaka, który związany był ze świętą górą Synaj. Dzisiaj funkcjonuje tam Autonomiczny Kościół Prawosławny, który jurysdykcyjnie należy do patriarchatu jerozolimskiego. „Św. Jan koncentruje swoja uwagę na pojęciu Kościoła jako na wnętrzu człowieka. On przeżył swoje życie w skrajnej ascezie i dzięki temu był zdolny dostrzec w duszy człowieka obraz Boży” - mówił hierarcha.

W sobotę hierarcha odwiedził prawosławną społeczność Białegostoku i okolic. Pierwszym punktem pobytu była wizyta w monasterze supraskim. W odbudowywanej świątyni Zwiastowania miała miejsce krótka doksologia wraz z przełożonym klasztoru bp Grzegorzem (Charkiewiczem), i tamtejszymi braćmi. Patriarcha odprawił również nabożeństwo żałobne nad sarkofagiem tragicznie zmarłego w kwietniu abp. Mirona (Chodakowskiego).

Teofil III odwiedził białostockie świątynie, m. in. Hagia Sophia, która jest pomniejszoną kopią słynnego kościoła Konstantynopola. Władze miasta na czas wizyty gościa przyozdobiły miasto flagami z symboliką patriarchatu jerozolimskiego. Gospodarz białostockiej katedry, abp Jakub (Kostiuczuk) wyraził dumę z historycznego momentu wizyty tak znaczącego gościa.

„Patriarcha Teofil kieruje najstarszym Kościołem - Matką, od którego biorą swój początek wszystkie kościoły lokalne” – powiedział. Hierarcha zwrócił uwagę na podobieństwa Białostocczyzny i Ziemi Świętej w różnorodności i bogactwie kultur. Patriarcha przyznał, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej ziemi, którą podarował nam Bóg. „Dziś do waszego kraju i miasta przywożę przesłanie pokoju, miłości i wybaczania” – oświadczył.

Białostocki hierarcha przekazał Teofilowi ikonę wraz cząstką relikwi św. męczennika Gabriela z Zabłudowa – patrona prawosławnej młodzieży w Polsce. Delegacja patriarchatu została następnie przyjęta w Pałacu Branickich przez władze miasta, gdzie odbyła się uroczysta kolacja wydana na cześć gościa.

Wcześniej patriarcha odwiedził prawosławną społeczność Lublina, brał udział w uroczystościach ku czci św. Onufrego Wielkiego w monasterze w Jabłecznej nad Bugiem, a także złożył wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dzisiaj hierarcha uczestniczył w liturgii eucharystycznej w warszawskiej katedrze metropolitalnej, a na jutro zaplanowane jest odwiedzenie Zamku Królewskiego. Wizyta hierarchy w naszym kraju potrwa do wtorku.

Liczba wiernych Patriarchatu Jerozolimy szacowana jest na 300-350 tys., z czego duża część zamieszkuje w Ameryce, Australii i Afryce. Głównym problemem tego Kościoła są sprawy finansowe oraz etniczne. Władze izraelskie próbują naciskami zmusić patriarchat do sprzedaży ziemi pod nowe osiedla. Do tego Arabowie domagają się większego wpływu w Kościele.

Obecny patriarcha Teofil III (ur. 1952) jest Grekiem. Na tron patriarszy wstąpił w sierpniu 2005 r. w wyniku złożenia z urzędu swego poprzednika – Ireneusza III, oskarżonego o sprzedaż inwestorom żydowskim obiektów kościelnych na Starym Mieście w Jerozolimie, dokonaną bez wiedzy współwyznawców.

«« | « | 1 | » | »»