Prawosławni pielgrzymi zdążają do Supraśla

Prawosławni pielgrzymi z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają w poniedziałek do Supraśla koło Białegostoku, gdzie wieczorem w tamtejszym męskim klasztorze rozpoczną się uroczystości z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej.

To jedno z najważniejszych świąt w tym klasztorze. Uroczystościom na przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych hierarchów.

W najliczniejszej pieszej pielgrzymce, która po południu wyruszyła z Białegostoku, idzie ok. 700 osób - poinformowali przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, organizatorzy pielgrzymki.

Uczestnicy to głównie młodzież, ale są też matki z małymi dziećmi. Pielgrzymują w różnych intencjach: dziękując lub prosząc o zdrowie, pomoc w nauce lub w sprawach osobistych. Do pokonania na piechotę mają 12 km.

Do Supraśla pielgrzymują też od kilku dni wierni z bardziej odległych miejsc regionu, np. z Hajnówki czy Gródka. Główne uroczystości w supraskim klasztorze odbędą się we wtorek przed południem. Poprzedzi je całonocne czuwanie z modlitwami za zmarłych, które odbędą się na katakumbach.

Ikona Matki Boskiej Supraskiej znajduje się w klasztorze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, zwanym Supraską Ławrą, który ma ponad pięćset lat. Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej jest jednym z najważniejszych dla polskich wyznawców prawosławia. W supraskim klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce, podobną rangę mają jeszcze Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, czcili ją zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej.

Podlasie uchodzi za centrum prawosławia w Polsce. Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi (dokładnych danych bowiem nie ma) mieszka tam około połowy z 550-600 tysięcy wszystkich wiernych w naszym kraju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama