Samorząd prosi Kościół o wsparcie działań ekologicznych

Władze Mazowsza proszą Kościół o włączenie się kampanie na rzecz poprawienia czystości powietrza.

Marszałek Adam Struzik w liście do biskupa radomskiego Henryka Tomasika zwrócił się, by parafie podjęły się działań edukacyjnych, mających na celu ograniczenie “niskiej emisji” do powietrza i poprawę jego jakości.

Marszałek Struzik przypomniał, że na problem dotyczący zanieczyszczenia powietrza zwrócił uwagę papież Franciszek w encyklice “Laudato si“. Przywołał słowa, że zniszczenie środowiska ludzkiego jest rzeczą bardzo poważną nie tylko dlatego, że Bóg powierzył człowiekowi świat, ale także dlatego, że samo ludzkie życie jest darem, który trzeba chronić przed różnymi formami degradacji”.

– Warto wspomnieć, że Papież Franciszek aktywnie podejmuje działania na rzecz środowiska. 2 września 2019 roku w liście do wiernych z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia napisał, że “człowiek musi sobie przypomnieć o tym, że został powołany do odpowiedzialnego mieszkania we wspólnym domu, a nie do niepodzielnego panowania”. Jednocześnie nawoływał do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a wśród koniecznych działań wymienił m.in. zmianę stylu życia i odejście od paliw kopalnych ( w tym węgla) – czytamy w liście.

Marszałek Struzik poprosił biskupa radomskiego, by księża z diecezji radomskiej, obejmującej teren województwa mazowieckiego, włączyli się w tę dyskusję i działania. – Możliwym i niezwykle cennym działaniem byłoby skierowanie do wiernych słowa na temat troski o jakość powietrza jako dobra wspólnego – pisze dalej samorządowiec.

Marszałek Struzik zwrócił uwagę, że w Polsce rozpowszechniony jest naganny zwyczaj palenia odpadów w domowych piecach, podczas którego do powietrza przedostaje się wiele toksycznych substancji. Dlatego też apel władz województwa mazowieckiego ma za zadanie edukację społeczeństwa poprzez zwiększenie świadomości ekologicznej oraz wskazanie konsekwencji, jakie dla zdrowia i dla środowiska niesie spalanie odpadów w piecach.

Według Europejskiej Agencji Środowiska, Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. O wpływie złej jakości powietrza informuje raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że co roku 28 tys. Polaków umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. “mała emisja”, która jest związana z emisją pyłów i szkodliwych gazów, pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych, a także domowych pieców grzewczych, gdzie spalanie węgla o niskiej jakości czy odpadów odbywa się w sposób nieefektywny.

«« | « | 1 | » | »»
 • KRM
  04.01.2020 22:40
  Zanieczyszczenie serc - a nie powietrza - powinno być pierwszą troską Kościoła i jego pasterzy. Nie dajmy się ogłupić różnym działaczom, którzy uczynili ekologię swoim bożkiem i nawołują nas do przyłączenia się do ich nowej religii. Nie dajmy się skusić ofertą taniej popularności do podjęcia działań inspirowanych rzekomo nauczaniem papieskim - kierujmy się przykładem naszego Pana, który także nie dał się skusić propozycją łatwej popularności powołującą się Słowo Boże (por. Łk 4, 9-12). To Bóg jest Stwórcą a stworzenie istnieje po to żeby dopomagać człowiekowi w osiąganiu celu jego życia - chwaleniu Boga, oddawaniu Bogu czci i służeniu Bogu. Ustalenie właściwej hierarchii wartości - Boga na pierwszym miejscu - spowoduje, że nie tylko serca będą czyste ale także, że ludzie o czystych sercach nie będą zanieczyszczali powietrza.
 • piaskiem po oczach
  05.01.2020 08:27
  Kościół powinien dbać o zbawienie dusz a nie o ekologizm. Rozumiem że można coś wspomnieć o dbaniu o nasze otoczenie. Ale to wszystko, nie dajmy się zwariować. Bóg powołał kościół do zupełnie czego innego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.