Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów, zalecił w liście o odwołanie nabożeństw w niedziele 15 i 22 marca. Ma to związek z stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce - podały w sobotę służby prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Biskup zwrócił się do duchownych z prośbą, aby w najbliższe dwie niedziele, w porach prowadzenia nabożeństw, byli w kościołach z tymi, którzy z różnych powodów przyjdą do świątyń, aby porozmawiać, pomodlić się, przeczytać fragmenty Słowa Bożego.
"Biskup poprosił, by modlić się o osoby chore, ich rodziny, poddanych przymusowej kwarantannie, oraz tych, którzy narażając swoje zdrowie niosą pomoc. Prosił, by pamiętać w modlitwach o pracownikach służby zdrowia oraz tych, którzy wykonując swój zawód spotykają się z dużą grupą ludzi, a bez których pracy nie można funkcjonować" - powiedziała rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Biskup Samiec przypomniał, że współcześnie istnieje wiele możliwości technicznych, by móc brać udział w nabożeństwie transmitowanym w Internecie, telewizji lub radio. "W ciągu najbliższych dwóch tygodni wiele parafii zaplanowało transmisje internetowe swoich nabożeństw. Przez trzy niedziele będzie również transmisja nabożeństwa luterańskiego w TVP3. Parafianie mogą poprowadzić nabożeństwa domowe, do których materiały dostępne są online" - powiedział.
Bp Samiec w filmie opublikowanym na kanale Kościoła odniósł się do sytuacji w Polsce. Podkreślił, że obecnie "zwracamy się w szczególny sposób do Tego, który może nam pomóc". "Może właśnie taki czas pasyjny, w którym nie możemy swobodnie chodzić do kościoła, w którym nie możemy chodzić do restauracji, galerii handlowych, przygotowywać się do radosnych Świąt Wielkiej Nocy. Może taki czas pasyjny jest potrzebny człowiekowi. (...) To dobra okazja, aby wykorzystać czas, jaki jest nam dany, przemyśleć swoje życie, cele w swoim życiu, dokąd zmierzamy" - mówił.
Duchowny nawiązał do nazwy najbliższej niedzieli - Oculi, i słów psalmu 25. Przypomniał, że - podobnie jak psalmista - odkrywamy teraz, że nie wszystko od nas zależy. "Możemy podejmować wszystkie próby zabezpieczenia się, a jednak coś złego może nas spotkać" - dodał.
Biskup zachęcił zarazem do tego, by "pomyśleć, że w Chrystusie, w Bogu mamy Zbawiciela, mamy tego, który troszczy się o nasze życie, chce pomagać nam je życie i dawać odpowiedzi na pytania, które się rodzą". Apelował, by w czasie trwogi zbliżać się do Chrystusa.
Zwierzchnik polskich luteranów zaznaczył, że dalsze wytyczne dotyczące prowadzenia nabożeństw i organizacji spotkań parafialnych zostaną podane przed Niedzielą Palmową, pod koniec marca.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ponad 70 mln luteranów.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.