Benedykt XVI i duchowość prawosławna

„Wspólnota i samotność” to temat sympozjum duchowości prawosławnej trwającego od 8 do 11 września w Bose na północy Włoch. Doroczne spotkanie międzynarodowe organizuje już po raz 18. tamtejsza ekumeniczna wspólnota monastyczna przy współpracy z kilku europejskimi Cerkwiami prawosławnymi.

Uznanie dla wytrwale rozwijanej inicjatywy i wzrastającego w niej udziału hierarchów, duchowieństwa i wiernych świeckich z różnych Kościołów wyraził Benedykt XVI za pośrednictwem swego sekretarza stanu. Kard. Tarcisio Bertone w przesłaniu do przeora ekumenicznej wspólnoty w Bose, br. Enzo Bianchi, zapewnia o duchowej bliskości Papieża z uczestnikami, podejmującymi tematykę bardzo aktualną duszpastersko i kulturalnie.

Na sympozjum rozważa się w świetle wschodniej i zachodniej tradycji patrystycznej i monastycznej wspólnotowy wymiar życia duchowego oraz istotne dla spotkania człowieka z Bogiem znaczenie samotności. Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan reprezentuje jej sekretarz, bp Brian Farrell. Natomiast nowy przewodniczący tej dykasterii skierował przesłanie do uczestników. Abp Kurt Koch zwraca w nim uwagę, że w dzisiejszym społeczeństwie ludzie często nie potrafią przeżywać ani samotności, ani prawdziwej wspólnoty. W wyjściu z tego kryzysu może im pomóc chrześcijaństwo w swoich różnych tradycjach. Na spotkaniu w Bose obecni są m.in. oficjalni przedstawiciele Cerkwi rumuńskiej i bułgarskiej, Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, a także prawosławni należący do patriarchatu moskiewskiego z Ukrainy i Białorusi. Przesłania na sympozjum wystosowali patriarchowie Bartłomiej z Konstantynopola i Cyryl z Moskwy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.