Szumowski odpowiada na apel Kościołów

- Aby móc myśleć o zdejmowaniu następnych obostrzeń, pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów i związków wyznaniowych - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do listu przedstawicieli Kościołów.

Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 mkw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 mkw.

Podkreślają, że "limit 1 osoby na 15 mkw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. "Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu" - napisali sygnatariusze listu do premiera.

Do tego apelu odniósł się na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Tłumaczył, że by móc myśleć o zdejmowaniu następnych obostrzeń, potrzebne są dane, jak poprzednie etapy "poluzowań" wpłynęły na zachorowalność w naszym kraju.

"Pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących kościołów, związków wyznaniowych. W tej chwili jedna osoba na 5 mkw. to jest w średniej wielkości kościele około 50 osób. Popatrzmy, jak to wpływa na przebieg epidemii. Nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, dopóki nie będziemy mieli wiedzy, czy te wskaźniki rosną, maleją, czy pozostają na tym samym poziomie" - podkreślił Szumowski.

Pod listem do premiera podpisali się: bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Autorzy listu wspomnieli, że "jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię". Poprosili, żeby "podobnie, jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 mkw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 mkw."- czytamy w tekście.

Podkreślili, że "dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie".

Zwrócili uwagę na potrzebę doprecyzowania istniejących przepisów. "Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje" - zauważyli sygnatariusze listu.

Członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej podziękowali także władzom za zaangażowanie w walkę z pandemią.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama